Moda na noszenie wełnianych chust ze wzorami dotarła do Rosji na początku XIX wieku. W ciągu stu lat stały się popularne wśród różnych warstw społeczeństwa rosyjskiego, od arystokracji po chłopstwo. Chusty służyły jako sprytne uzupełnienie kobiecego stroju, jako ozdoba wnętrz świeckich i kościelnych, służyły jako tkanina do szycia ubrań, a nawet szat dla księży. Szale były szczególnie cenione przez zwykłych ludzi, którzy opiekowali się nimi. Chusty należały do rodzinnych skarbów przekazywanych przez rodziców dzieciom lub były oddawane do kościoła „na użytek jako okrycie ołtarza, kredensu i mównicy”.

Rola artysty w tworzeniu chust jest ogromna: od ich talentu, umiejętności wychwytywania modnych trendów, a także od zrozumienia gustów i wymagań konsumentów zależało piękno chustek i popyt na nie na rynku. Dlatego pomimo tego, że wzory chust można było kupić „z innego miejsca”, co często się zdarzało, w każdym stosunkowo dużym zakładzie włókienniczym woleli mieć pracownie artystyczne.

Obecnie fabryka chust Pavlovsky Posad – najbardziej znana i najstarsza w Rosji –  produkuje około 200 rodzajów szali i chust wykonanych z włókien naturalnych: głównie z wysokiej jakości wełny, a także z bawełny. W 2000 roku wyprodukowano pierwsze partie chust jedwabnych zdobionych nadrukami.

Śledząc ewolucję chust, należy podkreślić, że dziś, podobnie jak dawniej, sztuka ta jest ściśle związana z procesami artystycznymi zachodzącymi w kulturze rosyjskiej, stale doświadcza wpływów światowej mody, uwzględnia współczesną tendencje w rozwoju tekstyliów, ale przy tym podąża za tradycjami i zachowuje wyraźnie eksponowaną oryginalność narodową. Chusta już dawno stała się nie tylko elementem garderoby, ale także pewnym symbolem rosyjskich kobiet, dziełem dekoracyjnym sztuki wyrażającej gust narodu rosyjskiego.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: artusse

Źródło: http://www.artrusse.ca/Pavlovsky_Posad_en.htm

Źródło grafiki: http://www.artrusse.ca/Pavlovsky_Posad_en.htm

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.