W październiku 1961 roku, Związek Radziecki zrzucił najpotężniejszą bombę atomową w historii na odległą wyspę na północ od koła podbiegunowego. Mimo że bomba wybuchła prawie 4 kilometry nad ziemią, fala uderzeniowa kompletnie spustoszyła całą wyspę.

Błysk z wybuchu bomby, był widoczny z odległości 965 kilometrów, a niesamowite temperatury wywołane przez wybuch były odczuwalne z 250 kilometrów od strefy zero. Olbrzymi grzyb bomby wspiął się tuż pod krawędź kosmosu. Wszystko to stało się dzięki RDS-220, znanej też jako Car-Bomba. Przez ponad 60 lat od detonacji bomby, żaden ładunek wybuchowy nie zbliżył się do jej niszczycielskiej mocy.

W ubiegłym tygodniu Państwowa Korporacja Energii Jądrowej Rosatom (Rosyjska państwowa agencja atomistyczna) opublikowała 40 minut wcześniej utajnionych nagrań, pokazujących podróż bomby od produkcji do momentu eksplozji. Możesz to teraz obejrzeć na YouTube.

Radziecki Premier Nikita Chruszczow osobiście zlecił budowę Car-bomby w lipcu 1961 roku. Planem Chruszczowa była bomba o sile 100 megaton, jednak inżynierowie ostatecznie zaprezentowali mu 50-megatonową wersję. Jest to odpowiednik zdetonowania 50 milionów ton trotylu.

Nawet z połową żądanego przez premiera ładunku, bomba była niesamowicie potężna. Bomba była tysiące razy silniejsza niż bomby atomowe zdetonowane przez Stany Zjednoczone nad Hiroszimą i Nagasaki podczas 2 Wojny Światowej. Przewyższyła też siłę Castle Bravo, najpotężniejszej broni jądrowej kiedykolwiek testowanej przez stany zjednoczone, które miała siłę zaledwie 15 megaton.

Jak widać w nowym filmie, Car-bomba była ogromna, ważyła 27 ton, i była wielkości autobusu. Bombowiec przetransportował ogromną bombę nad Archipelag Nowej Ziemii, w Rosyjskiej Arktyce, gdzie została zrzucona na spadochronie, by pozwolić samolotowi na opuszczenie strefy wybuchu.

Pomimo tego, eksplozja była tak potężna, że strąciła samolot z powietrza. Zanim pilot odzyskał panowanie nad maszyną, samolot spadł ponad 900 metrów. Na szczęście, w wyniku detonacji Car-bomby nie było żadnych ofiar ludzkich. Nie przeprowadzono też kolejnych testów bomb nuklearnych o podobnej mocy. W 1963 roku Stany Zjednoczone, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i Wielka Brytania podpisały układ o zakazie prób broni nuklearnej w atmosferze, w przestrzeni kosmicznej i pod wodą.

Państwa nadal gromadzą broń atomową, ale testy są przeprowadzane pod ziemią, zmieniając czasami geografię otaczającej ich ziemi.

Test jądrowy przeprowadzony w 2018 roku przez Koreę Północną, spowodował zawalenie się całej góry nad obiektem testowym. Być może jest przypomnienie, że nie potrzebujemy kolejnej Car-bomby, by wyrządzić ogromne szkody w testach nuklearnych. 

 

Autor: Brandon Specktor tłum. Mateusz Basiak

Źródło: https://www.sciencealert.com/russia-declassifies-footage-of-the-most-pow...

 
Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.