Specjaliści z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy wznowili wykopaliska na terenie Kremla, odkryli różne przedmioty należące do elity politycznej wieku XIV-XV, poinformowała służba prasowa instytutu.

Instytut Archeologii w maju 2019 roku rozpoczął wykopaliska w Wielkim Skwerze Kremlowskim. Celem pracy jest zbadanie warstw kulturowych w tym miejscu. Głównym wynikiem naukowym uzyskanym w minionym roku jest odkrycie pozostałości budynku "Prikazów", centralnych organów rządowych państwa rosyjskiego XVI - XVII wieków. Wstępne wyniki wykopalisk latem 2019 roku pokazano prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

"W lipcu 2020 roku Instytut Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk wznowił prace wykopaliskowe w Kremlu moskiewskim w Wielkim Skwerze Kremlowskim, które rozpoczęły się w ubiegłym roku... Program prac na 2020 rok zakłada kontynuację badań budynku "Nowych Prikazów" i postęp w głąb osadów kulturowych, z perspektywą identyfikacji najwcześniejszych warstw" — mówiono w wiadomości.
 

Przez półtora miesiąca tegorocznych wykopalisk uzyskano wyniki naukowe, które są "niezbędne dla wyjaśnienia historii osadnictwa na wzgórzu Kremlowskim i kultury moskiewskiej Rosji"— zauważa służba prasowa Instytutu Archeologii.
 

Wśród nowych znalezisk jest wyjątkowa kolekcja sprzętu wojskowego, przedmiotów kultu chrześcijańskiego i przedmiotów gospodarstwa domowego, które są związane z codziennym życiem elity moskiewskiej XIV-XV wieku. Zawiera około 30 płyt zbroi, elementy hełmu, groty do strzał, monety wielkiego księcia Wasilija Dmitriewicza (1389-1425), plomby ołowiane do pieczętowania towarów (w tym jedna zachodnioeuropejska), styl do pisania na korze brzozy.

"Niektóre przedmioty, w tym krzyż enkolpion z reliefowym obrazem Ukrzyżowania oraz pozłacana nakładka, która przedstawia smoka pochodzenia Złotej Ordy, wyróżniają się wysoką jakością artystyczną. Znaleziska te charakteryzują osobliwą kulturową strukturę Moskwy w XIV-XV wieku i obecność elity politycznej wysokiego ranga w Kremlu w tamtych czasach" — zaznaczono w wiadomości.

Planuje się, że wykopaliska w Moskiewskim Kremlu potrwają do końca września 2020 roku.

 

Źródło: https://ria.ru/20200814/1575774798.html?in=t

Tłumaczenie: Mikhail Panasenkov

 
Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.