Język rosyjski (русский язык) to główny język państwowy i kulturowy Rosji. Język rosyjski wraz z ukraińskim i białoruskim tworzą wschodnią gałąź słowiańskiej rodziny języków. Rosyjski jest podstawowym językiem przeważającej większości ludzi w Rosji i jest również używany jako drugi język w innych byłych republikach Związku Radzieckiego. Rosyjski był również intensywnie nauczany w krajach radzieckiej strefy wpływów, zwłaszcza w Europie Wschodniej, w drugiej połowie XX wieku.

Rosyjskie dialekty dzielą się na grupę północną (rozciągającą się od Petersburga na wschód przez Syberię), grupę południową (w większości centralnej i południowej Rosji) oraz grupę środkową (między północną a południową). Współczesny literacki rosyjski opiera się na centralnym dialekcie moskiewskim, mającym zasadniczo system spółgłosek dialektu północnego i system samogłosek dialektu południowego. Różnice między tymi trzema dialektami są jednak mniejsze niż między dialektami większości innych języków europejskich.

Rosyjski i inne języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, białoruski) nie różniły się wyraźnie od siebie aż do okresu średnioruskiego (koniec XIII do XVI wieku). Termin staroruski jest powszechnie stosowany do wspólnego języka wschodniosłowiańskiego używanego przed tym czasem.

Rosyjski był pod silnym wpływem języka staro-cerkiewno-słowiańskiego i – od XVIII-wiecznej polityki okcydentalnej cara Piotra I Wielkiego – języków zachodniej Europy, z których zapożyczył wiele słów. Bardzo duży wpływ na dalszy rozwój języka miał XIX-wieczny poeta Aleksander Puszkin. Jego dzieła, łącząc styl potoczny i cerkiewnosłowiański, położyły kres sporym kontrowersjom, jakie narosły w dyskusji o tym, jaki styl języka najlepiej nadaje się do zastosowań literackich.

 

Autor tłumaczenia: Nikita Stelmakh

Autor oryginału: britannica.com

Źródło: https://www.britannica.com/topic/Russian-language#ref242262

Źródło grafiki: http://veroling.pl/wp-content/uploads/2019/04/jezyk-rosyjski.jpg

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.