W sobotę rosyjscy śledczy ogłosili, że podejrzewają, że we wschodniej części Kamczatki mogła mieć miejsce katastrofa ekologiczna. Na jednej z zatok woda wyrzuciła na brzeg dziesiątki martwych morskich stworzeń a surferzy zgłosili oparzenia oczu i gardła.

Zdjęcia martwych fok, ośmiornic, rozgwiazd i jeżowców wyrzuconych na brzeg plaży w Zatoce Awaczyńskiej od kilku dni pojawiają się w mediach społecznościowych. Okoliczni surferzy skarżyli się również, że morze ma nienaturalny zapach i kolor.

Lokalne władze regionu, który znany jest z dziewiczych plaż i wulkanicznego czarnego piasku, w niedzielę udostępniły film jednego z surfrów, Antona Morozova. Powiedział on, że wielu surferów ma chemiczne oparzenia oczu, dodając, że nie widział nic podobnego od 15 lat.

- Musimy zrozumieć jaki to będzie miało wpływ na nasz zdrowie, na zdrowie zwierząt - powiedział Mrozov.

Jego koleżanka surferka, Natalia Danilova, powiedziała w piątkowym poście na Instagramie, że zdiagnozowano u niej oparzenie chemiczne rogówki po tym jak spędzała czas w wodach zatoki. Danilova powiedziała, że surfowała w tej okolicy od sierpnia, ale trzy tygodnie temu zaczęła zmagać się z problemami ze wzrokiem. Inni w jej grupie surfingowej mieli podobne objawy, a niektórzy wymiotowali i skarżyli się na problemy z oddychaniem, dodała. Władze nie zamieściły żadnego ostrzeżenia ani nie podała oficjalnego oświadczenia dotyczącego co mogło być powodem. NBC News nie było w stanie zweryfikować jej twierdzeń.

Rosyjska komisja śledcza powiedziała w sobotnim oświadczeniu, że wysłała ekipę do zbadania masowej śmierci ssaków morskich w tym rejonie i ,,możliwej katastrofy ekologicznej". Komisja powiedziała, że pojawiły się doniesienia o zwiększonym stężeniu produktów naftowych i fenoli "pochodzących z niezidentyfikowanego źródła w morskich wodach przybrzeżnych".

- Eksperci pobrali próbki wody morskiej, powietrza i piasku, a także przeprowadzili inne działania kontrolne, mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia – stwierdzono w oświadczeniu.

Gubernator Kamczatki Vladimir Solodov w serii filmów umieszczonych w piątek na Instagramie powiedział, że sytuacja ekologiczna na Plaży Chalaktyrskiej była ,,źródłem poważnego zaniepokojenia". Następnego dnia zamieścił kolejny film na portalu społecznościowym, wzywający wszystkich internautów do zgłoszenia się do lekarza, jeśli zostali narażeni na kontakt z wodą. Dodatkowe próbki wody, piasku i zwierząt z tego obszaru zostały wysłane do Moskwy do analizy. Władze regionalne powiedziały, że wstępnych wyników można spodziewać się w poniedziałek.

Dziękując lokalnym blogerom i internautom za ostrzeżenie władz o sytuacji w zatoce, Sołodow powiedział w niedziele, że kolor wody morskiej wyrównał się i nie ma żadnych plam na wodzie, które wskazywałyby na wyciek ropy.

Jednakże rosyjski oddział grupy ekologicznej Greenpeace w sobotę w nocy tweetował, że na Kamczatce doszło do ,,katastrofy ekologicznej" i wezwał do natychmiastowego przeprowadzenia dochodzenia.

- Unikatowy ekosystem Kamczatki, światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, jest zagrożony. Jedna z najlepszych plaż surfingowych w Rosji, jedna z głównych atrakcji turystycznych regionu, stanowi zagrożenie dla życia co stawia pod znakiem zapytania rozwój potencjału turystycznego tego regionu - powiedział w oświadczeniu na stronie internetowej organizacji szef projektu klimatycznego z Greenpeace Rosja, Vasily Yablokov.

 

Źródło - https://www.nbcnews.com/news/world/investigators-probe-possible-ecological-catastrophe-russia-s-kamchatka-region-n1242043

Autorka – Yuliya Talmazan

Tłumaczenie - Natalia Chrypliwy

 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.