Od 2021 roku rosyjskie uczelnie zaczną wydawać dyplomy w formie elektronicznej. Informują o tym „Izwiestija”, powołując się na Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przejście na dyplomy elektroniczne pozwoli ustrzec się przed falsyfikatami. Taki dyplom będzie stanowić część portfolio cyfrowego, które obejmie również dane dotyczące praktyki, osiągnięć sportowych, badań naukowych i wiadomości na temat kursów podwyższających kwalifikacje.

Dostęp do tych informacji będą mieli pracodawcy, dla których ważne są zarówno kompetencje, jak i rzeczywiste umiejętności kandydata, a nie tylko fakt ukończenia uniwersytetu - wyjaśnia resort.

Według prorektora ds. rozwoju Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Plechanowa Dmitrija Sztychno, wydawanie dyplomów i certyfikatów w formie elektronicznej, to dobre rozwiązanie, które jest już praktykowane w wielu uczelniach zagranicznych i upraszcza procedurę weryfikacji autentyczności dokumentów, dotyczących edukacji. „Obecnie wciąż na uczelnie zgłaszają się pracodawcy, agencje rekrutacyjne i wyspecjalizowane firmy, weryfikujące dane - dodał Sztychno. .

W Rosji sprawdzanie dyplomu przez pracodawców za pośrednictwem Federalnej Służby Nadzoru w Sferze Edukacji i Nauki (Rosobrnadzor) średnio trwa 30 dni, około jedna trzecia dokumentów jest sfałszowana. Prezydent Ogólnorosyjskiej Fundacji Edukacji - Siergiej Komkow zaznaczył, że za granicą znany jest fakt o dużej liczbie fałszywych rosyjskich dyplomów, dlatego też często nie są one uznawane. "Nawet jeśli jest to dyplom Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, który jest jedną ze 100 najlepszych uczelni na świecie, specjaliści czasami muszą potwierdzić swoją wiedzę, zdając egzamin kwalifikacyjny", powiedział Komkow.

Dyplomy cyfrowe zostaną wprowadzone już w tym roku (informacje na stronie internetowej "Nowoczesne cyfrowe środowisko edukacyjne"). W 2019 r. będą one kontrolowane przez pierwszych pięć uniwersytetów, a w 2020 r. przez kolejne piętnaście.

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/06/13/vyshka/

 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.