To pierwszy przypadek za 30 lat. Uczniowie z Rosji stali laureatami nagrody Amerykańskiego towarzystwa matematycznego. Jeden z nich, petersburżanin Ruslan Magiew z Laboratorium matematycznej edukacji, ogłoszony zdobywcą pierwszej nagrody w sekcji matematyki Karla Mengera.

Jak informuje rosbalt.ru, nagrodę czasami nazywają „małym noblem”. Laureaci byli nazwane w ramach Światowego przeglądu-konkursu naukowych i inżynierowych osiągnieć uczniów. Rosji bierze udział już 30 lat, jednak w po raz pierwszy jej przedstawiciel dostał nagrodę. Siedemnastoletni Ruslan Magiew zdobył nagrodę za studium „Geometria geodezyjnych w dedykowanej grupie Heisenberga”.

Uczeń dziesiątej klasy liceum №12 z Ekaterinburgu Daniil Kazancew zdobył drugą nagrodę w sekcji systemowego programowania. Jego opracowanie nazywa się „Automatyczny tłumacz języka migowego dla osób z zaburzeniami mowy” i jest to autonomiczne urządzenie, sposobne interpretować gesty. Jak twierdzą urządzenie jest na tyle dokładne, że może zamienić człowieka tłumacza języka migowego.

Jeszcze jeden Rosjanin, Gejdar Mamedow, dostał nagrodę za udowodnione twierdzenie hipotezy Stallingsa w grupach kos. Mimo tego, dwoje przedstawicieli dostali certyfikaty.

Amerykańskie towarzystwo matematyczne – stowarzyszenie profesjonalnych matematyków, istniejące z 1888 roku. Wydaje magazyny naukowe, organizuje konferencje, corocznie przyznaje granty i nagrody matematyczne, także opłaca edukację uzdolnioną młodzieży.

 

Tłumaczenie: Valeriya Galantseva

Źródło: www.mk.ru

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.