Zachód chce stracić swoje terytorium na polu bitwy, drwi rosyjski prezydent Putin. Niech tylko spróbuje. „Operacja specjalna” dopiero się zaczyna.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegał rząd Kijowa i jego sojuszników przed długotrwałą wojną w Ukrainie. „Dzisiaj słyszymy, że chcą nas pokonać na polu bitwy. Cóż na to odpowiedzieć? Niech tylko spróbują”, powiedział w Moskwie. „Każdy powinien wiedzieć, że to początek, dopiero się rozgrzewamy”.

Przemowę rosyjskiego prezydenta transmitowano na żywo w państwowej telewizji; była najbardziej bojowa od momentu wejścia rosyjskich wojsk do Ukrainy 24 lutego.

Zachodowi wyrzucał, że podsyca wrogość: „Zachód chce z nami walczyć do ostatniego Ukraińca”. Byłoby to tragedią dla narodu ukraińskiego, ale wygląda na to, że wszystko zmierza w tym właśnie kierunku.

Putin powtórzył zarzut, że Zachód wykorzystuje konflikt w Ukrainie, by spróbować odizolować i osłabić Rosję. „Oni po prostu nie potrzebują takiego kraju, jak Rosja”, powiedział. „Dlatego stosują w naszym kraju terroryzm, separatyzm i niszczycielskie wewnętrzne siły”. Jednak sankcje nałożone przez Zachód, „by zasiać podziały i kłótnie w naszym społeczeństwie i zdemoralizować nasz naród”, minęły się z celem, zaznaczył Putin.

 

Putin: „Nie odrzucajcie negocjacji pokojowych”

Historii nie da się zatrzymać, „a próby Zachodu, by przeforsować swoją wizję porządku świata, są skazane na niepowodzenie”. Rosyjska interwencja dała początek odejściu od dominacji Stanów Zjednoczonych w kierunku „świata wielobiegunowego”. Tego procesu nie da się zatrzymać, dodał Putin.

Większość państw świata nie chciało podążać za zachodnim modelem „totalnego liberalizmu” i „obłudnych podwójnych standardów”, powiedział Putin. „Ludzie w większości krajów nie chcą takiego życia i takiej przyszłości”, twierdzi rosyjski prezydent. „Są po prostu zmęczeni tym, że poniżają się klęcząc przed tymi, którzy uważają się za wyjątkowych”.

Putin mówił też ponownie, po raz pierwszy od tygodni o możliwości rozmów. „Jednocześnie nie odrzucamy negocjacji pokojowych”, stwierdził. Ale ci, którzy je odrzucają, muszą wiedzieć, że trudniej im będzie z nami negocjować, im dłużej będą zwlekać”.

Aktualnie takie rozmowy nie odbywają się. Rosja zażądała od Ukrainy zaakceptowania rosyjskiej suwerenności na anektowanej przez nią ukraińskiej wyspie Krym. Domaga się również uznania niezależności regionów separatystycznych na wschodzie Ukrainy.

 

Źródło:

https://www.zeit.de/politik/ausland/2022-07/wladimir-putin-westen-ukraine-krieg#comments

Tłumaczenie: Beata Sroka

 

 

 

Państwo: 
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.