Teoretyk wojskowy prof. Martin van Creveld uważał wcześniej, że Rosja ponosi strategiczną porażkę w wojnie z Ukrainą. Przez długi czas twierdził, że sukces Ukrainy jest co najmniej możliwy.

Odporność gospodarcza Rosji 

Ścisła cenzura w Rosji utrudnia wiarygodną ocenę skuteczności zachodnich sankcji gospodarczych w stosunku do ludności rosyjskiej. Jeśli w społeczeństwie pojawiają się jakieś niepokoje, są one energicznie tłumione. 

 

Tymczasem spojrzenie na sytuację makroekonomiczną pokazuje, że Rosja okazuje się być znacznie bardziej odporna, niż przewidywał Zachód. Rezerwy złota rosną, co pozwoliło Putinowi na powiązanie waluty ze złotem - Rosja jest pierwszym krajem, który tego dokonał od 1999 r. 

 

Rubel, który był na skraju załamania po rozpoczęciu wojny, osiągnął siedmioletni szczyt w stosunku do dolara, a tendencja jest wzrostowa. Dzięki malejącemu importowi i rosnącym cenom energii do kasy Rosji wpływa więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej. Większość tych pieniędzy pochodzi ze sprzedaży energii, żywności i surowców do krajów takich jak Chiny i Indie. Z drugiej strony, Chiny są obecnie potęgą przemysłową numer jeden. 

 

Czytaj wiecej 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.