W szóstą rocznicę zabójstwa rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa w wielu miastach Rosji i świata odbyły się akcje ku jego pamięci. W Moskwie na miejscu zabójstwa polityka odbyła się ceremonia składania kwiatów. Policja nie ingerowała w akcję.

Pierwsze akcje odbyły się w sobotę 27 lutego w Australii i Nowej Zelandii. Przedstawiciele społeczności rosyjskojęzycznej organizowali tam marsze ku pamięci Niemcowa, a także "w solidarności z ofiarami prześladowań politycznych w Rosji".

"Wspieramy tych, którzy obecnie przebywają w więzieniach, nielegalnie przetrzymywanych i aresztowanych obywateli Rosji. Czcimy pamięć polityków, obrońców praw człowieka i dziennikarzy, którzy zginęli w czasach reżimu Putina", — powiedziała członkini rady koordynacyjnej ze społeczności rosyjskojęzycznej, Ewgenia Manakowa. Według niej akcje odbyły się w Wellington, Auckland, Sydney, Melbourne, Adelaide i Gold Coast. W protestach w każdym mieście wzięło udział od 5 do 20 osób."Atmosfera była przyjazna. Australijczycy, którzy przechodzili obok, interesowali się tym, co się dzieje i słuchali ze zrozumieniem. Niektórzy znali sytuację z niedawnego śledztwa przeprowadzonego przez lokalnych dziennikarzy ABC w sprawie sytuacji w Rosji", — dodała.

Kwiaty na moście Bolszoj Moskworieckim w Moskwie

W Moskwie, na moście Bolszoj Moskworieckim, gdzie rozstrzelano polityka, składają kwiaty. "Ludzie przeważnie zostawiają kwiaty, stoją i wychodzą na krótki czas", — relacjonuje korespondent rosyjskiej służby DW. Według niego po obu stronach mostu są ogrodzenia, wolontariusze rozdają maski. Według korespondenta DW na niewielkim odcinku mostu przebywa około 600 osób.

W pobliżu prowizorycznego pomnika nie ma funkcjonariuszy organów ścigania. Obok mostu dyżuruje dwóch policjantów.

Kwiaty złożone przez ambasadorów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej

Na most Bolszoj Moskworiecki przybyli między innymi ambasadorowie USA, UE i krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii.

Rzeczniczka amerykańskiej misji dyplomatycznej Rebecca Ross, napisała na Twitterze: "Ambasador Sullivan dołączył do kolegów, aby uczcić pamięć Borysa Niemcowa, rosyjskiego polityka, którego celem było dążenie do lepszej przyszłości swojego kraju i współobywateli. Pozostaje inspiracją dla wielu, którzy dążą do sprawiedliwości, przejrzystości, wolności".

Ponadto pamięć Borysa Niemcowa uczcił przedstawiciel UE w Rosji Markus Ederer oraz ambasadorowie kilku krajów UE. Zamordowany polityk "nadal służy jako przykład dla tych, którym nie jest obojętna wolność, prawa człowieka, demokracja", — napisała na Twitterze delegacja UE w Moskwie.

Marsz nie odbywa się z powodu pandemii

W tym roku w Moskwie postanowiono zrezygnować z tradycyjnego marszu ku pamięci Niemcowa. "W związku z wprowadzonym w stolicy zakazem masowych wieców na tle pandemii koronawirusa postanowiono ograniczyć się do złożenia kwiatów w miejscu śmierci polityka", — powiedział jeden z polityków opozycji Ilja Jaszyn. Dodał także, że przedstawiciele biura burmistrza Moskwy obiecali nie ingerować w tę akcję na moście Moskworieckim.

Władze Sankt Petersburga obiecały również, że nie będą ingerować w akcję, która odbyła się obok pomnika 'Kamień Sołowiecki' w ramach akcji poświęconej pamięci Niemcowa, z zastrzeżeniem przepisów antyepidemicznych.

Ponadto w Kazaniu również odbyła się akcja ku pamięci Borysa Niemcowa. Około dziesięciu osób złożyło kwiaty pod pomnikiem ofiar represji politycznych — pisze Kommiersant w nawiązaniu do byłego szefa partii PARNAS w Tatarstanie, Marsela Szamsutdinowa. Policja nie zbliżyła się do aktywistów, jednak akcję sfilmowały trzy osoby w cywilnych ubraniach.

"W Pradze zdecydowano się zrezygnować z marszu ku pamięci Niemcowa ze względu na trudną sytuację z koronawirusem i ograniczyć się do złożenia kwiatów pod ambasadą Rosji na placu Niemcowa", — poinformował organizator akcji Anton Litwin.

Planowane są również akcje m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Wiedniu, Wilnie, Kolonii, Lipsku, Hadze, Kopenhadze, Bostonie, Waszyngtonie i wielu innych miastach.

Zabójstwo Borysa Niemcowa

Borys Niemcow został zastrzelony wieczorem 27 lutego 2015 roku na moście Bolszoj Moskworieckim, obok Kremla. W lipcu 2017 roku Okręgowy Moskiewski Sąd Wojskowy skazał sprawców ogłoszonego przez siebie morderstwa — Zaura Dadaewa, Anzora i Szadida Gubaszowa, Temirlana Eskerckanowa i Chamzata Bachaewa — na karę pozbawienia wolności na okres od 11 do 20 lat. Organizatorzy przestępstwa nie zostali jeszcze zidentyfikowani. Pod koniec lutego w Moskwie i innych miastach Rosji tradycyjnie odbywały się marsze ku pamięci zamordowanego polityka.

Tłumaczył Mikhail Panasenkov

Źródło: dw.com

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
12 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.