Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z ludźmi podczas jazdy na nartach w Soczi 13 lutego 2019 roku, Michaił Klimentiew/ RIA Nowosti

Wymieniono wszystkie niepokoje Rosjan w przypadku ustąpienia Putina z fotela prezydenta

Rosjanie boją się prawdopodobnego odejścia Władimira Putina ze stanowiska prezydenta w 2024 roku. Obywatele Rosji najbardziej obawiają się walki o władzę, konfliktów międzynarodowych i presji ze strony USA. Według badań CPK Rosjanie postrzegają Putina jako gwarancję stabilności, co stanowi kolejne wyzwanie dla Kremla.

Prawdopodobne ustąpienie Putina ze stanowiska prezydenta Rosji budzi w Rosjanach strach, podaje raport Centrum Politycznej Koniunktury (CPK). Niepokoje związane są z faktem, że głowa państwa nie zamierza już zajmować tego stanowiska po 2024 roku, co wzmacnia dyskusje o scenariuszach zbliżającego się tranzytu władzy w kraju.

Putin stał się personifikacją stabilności polityki wewnętrznej i systemu władzy jako takiej, pisze należąca do Grigorija Bereznika firma holdingowa RBK odwołując się do sprawozdania CPK. Strach związany z jego odejściem „jest głęboko osadzony w świadomości Rosjan”.

Walka o władzę i konflikty

Na liście głównych niepokojów Rosjan eksperci umieścili zaostrzenie walki o władzę między różnymi siłami politycznymi i nowe ustalenia dotyczące własności. Uczestnicy kilku grup fokusowych nazywają Putina gwarantem stabilności Rosji i wskazują, że po jego ustąpieniu w kraju może zapanować „nieład i bałagan”.

„Jedna Rosja, partia rządząca, rozpadnie się i wszyscy będą chcieli oderwać jak największy kawałek, będą się dzielić i gryźć. Nie widzę następcy, który mógłby zostać nowym prezydentem. Nieważne jaki jest Putin, dobry czy zły, nie wyobrażam sobie na jego miejscu nikogo, kto mógłby go zastąpić” – takie opinie można przeczytać w raporcie.

Oprócz tego Rosjanie obawiają się, że dojdzie do zaostrzenia konfliktów międzynarodowych oraz wzmocnienia nastrojów separatystycznych. Według uczestników grup fokusowych stabilizacja na Kaukazie zależy przede wszystkim od osobistych stosunków Putina i prezydenta Czeczeni Ramzana Kadyrowa. 

“Jeśli nie będziemy płacić, to Północny Kaukaz nie będzie zadowolony. Jeśli Putin odejdzie to przestaną wpływać tam środki finansowe i to będzie koniec” – mówią ankietowani.

Korupcja i groźby USA

Strach i ryzyko, które odczuwają Rosjanie związane są z możliwym wzrostem korupcji w Rosji po ustąpieniu Putina ze stanowiska prezydenta. Według respondentów bez niego do niewyobrażalnych rozmiarów może zwiększyć się złodziejstwo. Uczestnicy grup fokusowych widzą Putina w roli obrońcy przed zagrożeniami z zewnątrz, między innymi ze strony USA.

„Gdyby nie Putin, nie byłoby nas. Jeśli Putin odejdzie to Ameryka poczuje się bardziej swobodnie. Boję się Amerykanów, naprawdę się ich obawiam, dlatego że ich władza jest szalona” – przekonuje respondent.

Eksperci zauważają, że Rosjanie boją się również pogorszenia sytuacji ekonomicznej w Rosji, obniżenia możliwości obronnych kraju i możliwego konfliktu wewnętrznego. Uczestnicy badania uważają, że odejście Putina może doprowadzić do wojny z krajami NATO lub rewanżu oligarchów w Rosji.

„Będą miały miejsce zamieszki, bunt ludności. Putin stara się wszystko rozwiązywać drogą pokojową. Inni rządzący już dawno na jego miejscu rozpoczęliby wojnę” – zapewniają ankietowani.

Wyzwanie dla Kremla

Przypuszczenia o tym, że Putin nie zamierza odchodzić od władzy trochę łagodzą niepokój w świadomości obywateli kraju, twierdzą eksperci z CPK. Przykładowo część respondentów jest przekonana, że zaproponowane przez prezydenta poprawki w Konstytucji mogą pomóc mu pozostać u władzy.

Oprócz tego ankietowani uważają, że Putin może opuścić stanowisko prezydenta, ale mimo wszystko pozostanie głównym rządzącym w systemie politycznym Rosji - pozostanie tak zwanym nocnym prezydentem.

Raport udowadnia, że badanie dotyka ważnego problemu politycznego i psychopolitycznego, z którym musi zmierzyć się Kreml. Według ekspertów odejście prezydenta lub jego przejście na nowe stanowisko powinno być związane z rekompensatą dla Rosjan.

„Trzeba będzie stworzyć dla obywateli takie same ramy interpretacji decyzji władzy, która pozwoli im pogodzić się ze zmianą roli, którą pełnił Putin w systemie politycznym, a przy tym utrzymać ogólne zaufanie do systemu i jego nowych aktorów społecznych i liderów, innymi słowy, zachować legitymizację”– podkreśla raport.

Eksperci są przekonani, że kwestia ta nie dotyczy tylko zmiany personelu rządzącego, ale przede wszystkim idei. Badanie zostało przeprowadzone 29 stycznia w czterech grupach fokusowych w Moskwie, Permie, Wołgogradzie i Irkucku.

 

Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova

Źródło: https://www.gazeta.ru/politics/2020/02/21_a_12970435.shtml?updated

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.