Wydział Centralnego Rejonu Urzędu Śledczego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w Czelabińsku wszczął sprawę karną w związku z nadużyciem uprawnień przez urzędników miejskich (artykuł 286 kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej), w rezultacie czego omal nie doszło do przywłaszczenia będącej własnością publiczną działki o wartości katastralnej w wysokości 19 milionów rubli. Zamieszanym w tę sprawę może być były zastępca burmistrza miasta Sergiej Reprincew, który podpisał szereg dokumentów z nią związanych.

Według portalu Znak.com sprawa karna została wszczęta na podstawie materiałów Wydziału Federalnej Służby Bezpieczeństwa obwodu czelabińskiego, które zostały sporządzone do śledztwa w sprawie próby oszustwa na bardzo dużą skalę, w której oskarżono byłą kierownik funduszu majątkowego obwodu czelabińskiego Polinę Morozową (Graf) oraz brata jej byłego męża Aleksandra Grafa.

Przypomnijmy, że według materiałów śledztwa w 2018 roku Morozowa i Graf za pomocą oszustwa postanowili przejąć na własność działkę znajdującą się w rejonie Kurczatowskim w Czelabińsku, na której miał zostać wzniesiony kompleks handlowo-rozrywkowy. Wartość działki wynosiła ponad 19 milionów rubli. Jako dzierżawcy gruntu, pod przykrywką budowy tegoż centrum, wspólnicy postawili na nim konstrukcję prefabrykowaną licząc przy tym na otrzymanie gruntu bez organizacji przetargu. W tym celu podrobione zostały różne dokumenty. Następnie za pośrednictwem rzeczoznawcy otrzymali oni zaświadczenie o oddaniu obiektu do użytku, a ówczesny wice-mer Czelabińska Sergiej Reprincew podpisał  dokumenty o eksploatacji nieistniejącego kompleksu, według materiałów śledztwa zdając sobie sprawę z tego, że na owej działce stoi jedynie znajdująca się w stanie surowym metalowa stodoła. Przeciwko Morozowej i Grafowi toczy się obecnie proces w Centralnym Sądzie Rejonowym.

W sprawie udziału rzeczoznawcy oraz byłego wice-mera Reprincewa zostało przeprowadzone odrębne postępowanie. 2 marca 2021 roku komitet śledczy wszczął sprawę karną, na razie jedynie w związku z popełnieniem przestępstwa. Starszy asystent kierownika Urzędu Śledczego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w obwodzie czelabińskim Władimir Szyszkow informację tę skomentuje później.

Sergiej Reprincew – pochodzi z Magnitogorska. Do urzędu miasta Czelabińska dostał się wraz z byłym merem Jewgienijem Tefteliewem, objąwszy stanowisko jego zastępcy w wydziale urbanistyki. W 2019 roku po rezygnacji Tefteliewa Reprincew został zdegradowany – zajął wtedy stanowisko przewodniczącego komitetu ds. urbanistyki i architektury. W styczniu 2020 roku został zwolniony.

Polina Morozowa (Graf) – córka Iriny Morozowej, byłej szefowej Obwodowego Jednostkowego Przedsiębiorstwa Państwowego o nazwie Obwodowe Centrum Inwentaryzacji Technicznej, która została oskarżona o nadużycie uprawnień (art. 286 cz. 1 KK Federacji Rosyjskiej) oraz o wyrządzenie szkody przedsiębiorstwu poprzez sprzedaż majątku w wysokości 400 tysięcy rubli. Rodzina jest blisko związana z merem Czelabińska Jewgienijem Tefteliewem, który został oskarżony o przyjęcie łapówki. Problemy Morozowych zaczęły się po zatrzymaniu Tefteliewa.

Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova

autor: Marina Małkowa

źródło: znak.com

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.