
Jak donosi Biały Dom, Prezydent Joe Biden powiedział Prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Stany Zjednoczone podejmą „wszelkie niezbędne działania”, aby powstrzymać cyberataki z Rosji.
Po godzinnej rozmowie telefonicznej, dziennikarz zapytał Bidena czy Rosja poniesie konsekwencje, na co on odpowiedział: „Tak”.
Jednak Moskwa zaprzeczyła twierdzeniom USA, że w ciągu ostatniego miesiąca Stany Zjednoczone wielokrotnie kontaktowały się z Rosjanami w sprawie cyberataków.
Piątkowa rozmowa między Putinem a Bidenem nastąpiła po ich spotkaniu w Genewie w zeszłym miesiącu.
Zbiegła się również w czasie z rosnącymi atakami, w tym jednym, który spowodował wyłączenie 1500 firm w tym miesiącu.
„Powiedziałem mu bardzo jasno, że Stany Zjednoczone oczekują, że gdy działania oprogramowania ransomware nadejdą z jego terytorium i mimo że nie są sponsorowane przez państwo, oczekujemy, że podejmą działania, jeśli damy im wystarczająco dużo informacji, aby zareagować na to, kto to jest” - tak Prezydent Biden powiedział mediom po rozmowie telefonicznej.
Gdy dziennikarz zapytał, czy USA mogą zaatakować serwery wykorzystywane przez hakerów, prezydent Partii Demokratycznej odpowiedział: „Tak”.
Jednak po piątkowym apelu Kreml moskiewski stwierdził, że USA nie kontaktowały się z Moskwą w sprawie cyberataków.
„Pomimo gotowości ze strony rosyjskiej do wspólnego zatrzymania działalności przestępczej w sferze informacyjnej, w ciągu ostatniego miesiąca nie otrzymano żadnych wniosków z odpowiednich departamentów USA” – czytamy w oświadczeniu biura Putina.
Nieznany z nazwiska wysoki rangą urzędnik USA zaprzeczył roszczeniu Rosji, mówiąc agencji informacyjnej AFP, że administracja Bidena złożyła „wielokrotne, konkretne prośby o podjęcie działań”.
W oświadczeniu Kremla dodano, że obie strony popierają dalszą współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, które według Rosji „musi być stałe, profesjonalne i nieupolitycznione oraz powinno być prowadzone specjalnymi kanałami komunikacji... oraz z poszanowaniem prawa międzynarodowego".
Odczyt apelu pochodzącego z Białego Domu, stwierdza, że obie strony zgodziły się na porozumienie, które zapewni więcej pomocy humanitarnej dla Syrii, co oznacza, że obaj przywódcy widzą możliwości współpracy pomimo napięć związanych z cyberprzestrzenią.
Ataki ransomware – w których organizacje przestępcze kradną dane firm i żądają zapłaty za ich zwrot – wybuchły w ostatnich latach.
Według USA wielu najgorszych hakerów pochodzi z Rosji i często działają za pomocą tzw. „wiedzy milczącej” (tacit knowledge), a nawet aprobatą rosyjskich służb bezpieczeństwa.
Prezydent Biden powiedział w piątek, że ta rozmowa była częścią zastosowania nowego, „bardziej bezpośredniego środka komunikacji”.
Jak powiedział Biden, nowa forma kontaktu pozwala każdej ze stron „komunikować się ze sobą, gdy każdy z nas myśli, że coś się dzieje w innym kraju”.
„To wpływa na kraj ojczysty. I tak poszło dobrze. Jestem optymistą”.
Przesłanie, które Prezydent Biden poinformował, że wygłosił w piątek, było podobne w treści do tego, które przywołał, gdy obaj przywódcy odbyli swoje pierwsze spotkanie twarzą w twarz w zeszłym miesiącu w Szwajcarii.
Od tego czasu rosyjska lub wschodnioeuropejska grupa hakerska REvil przeprowadziła masowy atak, który spowodował awarie na całym świecie.
Włamania hakerów zwiększyły presję na Bidena, żeby zrobił coś, aby przeciwdziałać zagrożeniom.
W zeszłym miesiącu podczas spotkania w Genewie Prezydent Biden przekazał Rosjanom listę 16 sektorów, których nie wolno atakować.
Tłumaczyła: Natalia Stawicka
Komentarze
Dodaj komentarz | Głos Wschodu
Many thanks, this website is very handy. https://gaydatingzz.com/
Dodaj komentarz