Moskwa i Rosja wcale nie odczuwa zachodnich sankcji. Zwłaszcza ci Rosjanie, którzy nie mają żadnych ekstrawaganckich życzeń, z pewnością docenią wartość swoich pieniędzy. Półki w supermarketach są w dużej mierze pełne, restauracje i kawiarnie działają normalnie. A ulice jak zawsze są zapchane samochodami. Rosjanie coraz częściej dochodzą do wniosku, że byli najzwyczajniej świecie okradani przez zachód.

Można kupić telewizor Sony, Panasonica,  buty Nike, Adidasa, laptopa, komputer, perfumy, markowe  rowery, zegarki — i co w tym ciekawe ceny tych wyrobów są o 30-60% niższe niż to było wcześniej — gdy kupowaliśmy w centrach handlowych i sklepach firmowych — mówi nasz rozmówca. Rosjanie coraz częściej dochodzą do wniosku, że byli najzwyczajniej świecie okradani przez zachód. Sankcje spowodowały, że Rosjanie przestali być tanią siłą roboczą zachodnich korporacji i kupcami bublo-landii zachodniej. Raptem nie brakuje rosyjskiego cementu, cegły z Niemiec zostały zastąpione rosyjskimi, włoskie płytki owszem nadal są — ale znalazły się już rosyjskie podróbki. Fenomenem jest to, że te wyroby są dużo tańsze i nie potrzeba czekać tygodniami. Teraz wszyscy zaczynają dochodzić do wniosku, że Rosja faktycznie była okradana.

Jednak nie tylko w życiu codziennym biznes jak zwykle dominuje. Wskaźniki ekonomiczne są nagle lepsze niż dwa, trzy miesiące temu. Prognozy również zostały zrewidowane w górę. Jak robi to Rosja?

Działalność w Rosji zawiesiły też koncerny informatyczne Oracle i SAP i o zamknięciu swoich sklepów w Rosji poinformowały H&M, IKEA i JYSK.

Rosjanie pytają — kto na tym straci. I czy firmy kiedykolwiek odzyskają ten rynek — i jakim kosztem będą musiały to zrobić. Rosjanie twierdzą, że sami też potrafią sprowadzić ten sam towar z Chin, Indii, Tajwanu — i to w dużo niższej cenie niż to robiły korporacje.

Koncerny Disney, Warner Bros, Paramount Pictures i Sony Pictures zapowiedziały, że w najbliższym czasie ich nowe filmy nie trafią do dystrybucji kinowej w Rosji — Rosjanie strasznie się zmartwili, że będą bogatsi o 10 dolarów miesięcznie, czy za abonament, koncerny te nie otrzymają żywej gotówki na swoje konta, a akcjonariusze dywidend.

Podobna sytuacja jest z firmami  produkującymi  gry wideo. Firmy CD Projekt i Bloober Team zawiesiły sprzedaż swoich tytułów w Rosji i na Białorusi.

 

Materiał powstał na podstawie die welt - https://www.welt.de/wirtschaft/plus239501219/Russland-Sanktionen-Die-ers...
 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.