Zdjęcie: Sobór św. Izaaka w Petersburgu w środę.

Dawna cesarska stolica Rosji ma być gospodarzem ślubu potomka rosyjskiej rodziny królewskiej w pierwszym takim wydarzeniu od ponad wieku. Wielki książę Jerzy Michajłowicz Romanow zwiąże się w piątek z włoską narzeczoną Victorią Romanowną Bettarini w soborze św. Izaaka w Petersburgu podczas skomplikowanej ceremonii religijnej z udziałem setek zagranicznych gości.

Ostatni car Rosji, Mikołaj II, jego żona i pięcioro dzieci zostali zabici przez rewolucyjny pluton egzekucyjny w lipcu 1918 roku w piwnicy domu kupieckiego w Jekaterynburgu, mieście 1450 kilometrów (900 mil) na wschód od Moskwy.

To było pierwsze miejsce w Rosji, do którego wróciliśmy”, 40-letni George Michajłowicz powiedział portalowi informacyjnemu Fontanka.ru o wyborze Petersburga na swój ślub.

To jest bardzo, bardzo bliskie rodzinie”.

George Michajłowicz urodził się w Hiszpanii dla wielkiej księżnej Marii Władimirowny z Rosji – samozwańczej spadkobierczyni cesarskiego tronu Rosji – i jej męża wielkiego księcia Michaiła Pawłowicza z Rosji. Większość życia mieszkał we Francji i Hiszpanii. Jego pradziadek, wielki książę Cyryl Władimirowicz, zdołał uciec przed bolszewicką przemocą podczas rewolucji 1917 r. w Finlandii. On i jego rodzina przenieśli się później do Europy Zachodniej. George Michajłowicz po raz pierwszy odwiedził Rosję w 1992 roku, a obecnie mieszka w Moskwie, gdzie pracuje nad wieloma projektami charytatywnymi. Bettarini, 39 lat, nawróciła się w zeszłym roku na prawosławie i przyjęła imię Victoria Romanovna. Dynastia Romanowów rządziła Rosją przez 300 lat, zanim Mikołaj II abdykował w 1917 r., ustawiając Rosję na kursie rewolucji bolszewickiej, wojny domowej i 70 lat rządów komunistycznych. Rosyjski Kościół Prawosławny kanonizował Mikołaja II w 2000 r., po tym, jak władze sowieckie przedstawiały go jako słabego przywódcę.

 

Źródło: https://edition.cnn.com/2021/09/30/europe/russia-royal-wedding-scli-intl/index.html

Autor: Reuters

Tłumaczenie: Karolina Bryndal

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.