"Wiatr na świecie zmienił kierunek". Putin zyskuje przyjaciół, rośnie potężny sojusz

Wiele osób uważa, że w wojnie większość krajów stoi po stronie Ukrainy. Prawda jest jednak zupełnie inna: sojusz antyzachodni staje się coraz potężniejszy, politycznie i ekonomicznie oraz obejmuje cały świat. 

  • Stefan Aust zwraca uwagę, że w krajach G7 mieszka 771 mln osób, podczas gdy kraje BRICS liczą ponad 3 mld ludzi 
Na szczycie G-7 w zamku Elmau w Bawarii spotykają się szefowie państw i rządów siedmiu najważniejszych krajów świata. Naprawdę? Już w tym tygodniu prezydent Chin Xi Jinping był gospodarzem szczytu BRICS (1 choć tym razem tylko w formie cyfrowej ze względu na chińską politykę "zero tolerancji dla koronawirusa". Sojusz ten ma być teraz rozszerzony o takie państwa jak Indonezja i Argentyna. 

Podczas gdy w krajach grupy G7 o orientacji zachodniej mieszka niecałe 771 mln ludzi, w siedmiu państwach bloku przeciwnego mieszkają ponad trzy mld. "G7 reprezentuje XX wiek, BRICS — przyszłość XXI w." — napisano w chińskim dzienniku partyjnym "Global Times" 

Xi Jinping nadał ton już w przemówieniu inauguracyjnym w środę: "Kryzys w Ukrainie jest sygnałem alarmowym dla świata" powiedział, ale nie miał na myśli rosyjskich działań wojennych, lecz zachowanie Zachodu, który "nadużywa sankcji", aby utrzymać swoją "hegemonię". 

Andriej Denisow, ambasador Moskwy w Pekinie, zasugerował zastąpienie dolara amerykańskiego jako waluty międzynarodowej inną walutą — prawdopodobnie chińskim juanem. Z powodu sankcji Rosjanie nie mogą już używać kart Visa ani Mastercard, płacą teraz chińską kartą kredytową UnionPay.  Ostatnio dał do zrozumienia, że Zachód za mało negocjował z Putinem i że Zełenski wykorzystuje wojnę do osobistych popisówZmienił się wiatr na świecie, także w Ameryce Łacińskiej, dawnym podwórku USA. Joe Biden doświadczył tego na szczycie Ameryk na początku tego miesiąca. Odrzucił zaproszenie dla Wenezueli, Kuby i Nikaragui, ponieważ ich polityka nie odpowiadała wartościom demokratycznym. W związku z tym prezydenci Meksyku, Boliwii, Urugwaju, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali również odwołali swój udział. W Niemczech wiele osób uważa, że większość krajów jest po stronie Ukrainy. W rzeczywistości wyłania się blok antyzachodni, tak potężny, jak nigdy dotąd w historii. Związek Radziecki był "Górną Woltą z rakietami jądrowymi", jak powiedział kiedyś Helmut Schmidt, militarnie silny, ale gospodarczo był karłem. Z drugiej strony, nowy blok zrzesza gospodarki wschodzące, z Chinami Xi Jinpinga na czele. Według produktu krajowego brutto skorygowanego o siłę nabywczą już w 2014 r. Chińska Republika Ludowa wyprzedziła USA. 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.