Zdjęcie: Pixabay

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, na mocy której może potencjalnie pozostać przy władzy aż do 2036 roku. Jest to krok formalizujący zmiany w konstytucji poparte zeszłorocznym głosowaniem.

Referendum konstytucyjne, mające miejsce 1 lipca zeszłego roku, zawierało przepis unieważniający poprzednie ograniczenia związane z ilością kadencji Putina. Tym samym ma on możliwość kandydowania na urząd prezydenta jeszcze dwa razy. Ta zmiana została zatwierdzona przez władze ustawodawczą, kontrolowaną przez Kreml, a odpowiednia ustawa podpisana przez Putina została upubliczniona w poniedziałek na oficjalnej stronie krajowych informacji prawnych.

68-letni prezydent Rosji, który pozostaje przy władzy od ponad dwóch dekad (dłużej niż jakikolwiek inny przywódca rosyjski od czasów Józefa Stalina) powiedział, że później podejmie decyzję o kandydowaniu w 2024 roku, kiedy skończy się jego 6-letnia kadencja. Putin mówił, że unieważnienie ograniczeń ma pozwolić by jego zastępcy mogli skupić się na pracy, zamiast “rozglądać się za możliwymi kandydatami”.

Głosowanie konstytucyjne krytykowane za “nieprawidłowości”

Poprawki do konstytucji podkreśliły także pierwszeństwo rosyjskiego prawa nad prawem międzynarodowym, zakazały małżeństw jednopłciowych oraz zaznaczyły “wiarę w Boga” jako jedną z fundamentalnych wartości. Prawie 78% głosujących poparło poprawki podczas referendum trwającego tydzień, a które zakończyło się 1 lipca. Frekwencja wyniosła 68 procent.Po głosowaniu rosyjscy ustawodawcy systematycznie wprowadzali zmiany w prawie krajowym zatwierdzając odpowiednie ustawy.

Opozycja skrytykowała referendum twierdząc, że jest ono przekłamane, na co mogą wskazywać nieprawidłowości takie jak presja wywierana na głosujących, brak przejrzystości w głosowaniu, czy przeszkody utrudniające niezależną kontrolę. W kolejnych miesiącach po głosowaniu Rosja uwięziła najważniejszą postać opozycji - Aleksieja Nawalnego.

Navalny trwa w strajku głodowym

44-letni Aleksiej Nawalny został aresztowany w styczniu tuż po powrocie z Niemiec, gdzie spędził 5 miesięcy dochodząc do siebie po zatruciu gazem paraliżującym układ nerwowy. O to przestępstwo oskarża on władze Kremla, które odrzucają oskarżenia.

W lutym Nawalny został skazany na 2,5 roku więzienia za naruszenie zasad zawieszenia wyroku podczas pobytu zdrowotnego w Niemczech. Ta decyzja to konsekwencja wcześniejszego wyroku Nawalnego z 2014 roku za defraudację, który on uznaje za spreparowany, a Europejski Trybunał Praw Człowieka za bezprawny.

W środę Nawalny rozpoczął strajk głodowy, poprzez który wyraża swój protest wobec władz, które nie zapewniły mu odpowiedniego leczenia bólów pleców i nóg. Współpracownicy Nawalnego mówią, że znacznie stracił na wadze nawet przed rozpoczęciem głodówki.

Nawalny złożył skargę na więzienie, które odmawia mu lekarstw czy wizyt lekarskich, a także na fakt, iż cogodzinne wizyty strażników nie pozwalają mu na sen. W poniedziałkowym poście na Instagramie napisał, że u 3 z 15 osób z którymi przebywa w kolonii karnej zdiagnozowano gruźlicę. Dodał także, że ma ostry kaszel i gorączkę (38,1°C).

Tego samego dnia gazeta Izvestia podała oświadczenie służby więziennej o przeniesieniu Nawalnego do jednostki sanitarnej w kolonii karnej oraz o badaniu, które wykazało “symptomy choroby dróg oddechowych oraz gorączkę”.

Nawalny dodał, że wraz z innymi więźniami zapoznali się z informacją odnośnie zapobiegania gruźlicy, która podkreśla wagę wzmocnienia odporności poprzez zbilansowaną dietę. Jak zgryźliwie zauważył, jest to rada kontrastująca z dietą oferowaną przez więzienie, składającą się z  “kleistej owsianki i zmrożonych ziemniaków”.

 

Tłumaczenie: Zuzanna Witt

„Putin signs the law allowing him two more terms as Russia’s leader”, Associated Press/Euronews.

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.