Pracownicy obwodowego szpitala klinicznego w Czelabińsku są podejrzani o wyłudzenie 4 mln rubli łapówki od firmy wykonawczej

Komitet śledczy w Czelabińsku wszczął sprawę karną przeciwko dwóm byłym pracownikom obwodowego szpitala klinicznego nr 3 w związku z wyłudzeniem i przyjęciem przez nich korzyści majątkowych. Według wersji śledztwa wyłudzili oni łapówkę od przedstawiciela firmy, która współpracowała ze szpitalem na mocy kontraktu państwowego. Jeden z podejrzanych – główny inżynier szpitala Anton Gubanow już wcześniej został skazany za przyjmowanie łapówek. Drugi, były kierownik działu gospodarczego szpitala Aleksiej Niewierow, został aresztowany w sobotę 25 kwietnia.

Według danych Znak.com sprawa karna została wszczęta na podstawie akt Zarządu Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz Zarządu Bezpieczeństwa Gospodarczego i Przeciwdziałania Korupcji Urzędu Głównego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obwodu czelabińskiego. Według wersji śledztwa dwóch pracowników szpitala zajmujących stanowiska kierownicze w okresie od 2017 do 2019 roku otrzymało od przedstawiciela sp. z o.o. Grupa Systemy Absolutne 165 tys. rubli za niezgodne z prawem podjęcie czynności związanych ze zleceniem firmie wykonania części prac, a także wyłudziło od firmy 3,8 mln rubli za całość prac w ramach kontraktu i wynagrodzenia za nie. Ponadto śledztwo wykazuje, że kontrakt na wymianę wind w cenie 24 mln rubli początkowo został zarezerwowany dla konkretnej firmy, z kierownictwem której podejrzani porozumieli się odnośnie całej operacji. Później prace okazały się być złej jakości.

Sprawy karne zostały wszczęte na podstawie art. 290 cz. 5 i 6 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej (przyjęcie dużej korzyści majątkowej oraz przyjęcie szczególnie dużej korzyści majątkowej związanych z wyłudzeniem) .

Według prokuratury rejonu centralnego w Czelabińsku były kierownik działu gospodarczego szpitala Aleksiej Niewierow został zatrzymany w sobotę 25 kwietnia i decyzją Centralnego Sądu Rejonowego znajduje się w areszcie. Podstawą do jego aresztowania było oskarżenie o dokonanie dwóch szczególnie poważnych przestępstw. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności. Brak izolacji od społeczeństwa mógłby wiązać się z próbą ukrycia się lub wpłynięcia na świadków sprawy.

W związku ze sprawą przesłuchany został również główny inżynier szpitala Anton Gubanow, który w grudniu ubiegłego roku został skazany na karę grzywny w wysokości 2 mln rubli za przyjęcie ośmiu niewielkich łapówek. Czy został on aresztowany – na razie nie wiadomo.

Według danych systemu SPARK sp. z o.o. Grupa Systemy Absolutne należy do Sergieja Agrelowa. Z obwodowym szpitalem klinicznym nr 3 w Czelabińsku firma podpisała tylko jeden kontrakt państwowy – od 2017 do września 2019 roku firma za kwotę 24,8 mln rubli przeprowadzała w nim prace modernizacyjne i wymianę wind. To właśnie ta umowa była podstawą do wszczęcia postępowania.

W biurze prasowym Zarządu Federalnej Służby Bezpieczeństwa w obwodzie czelabińskim, który zajmuje się wsparciem operacyjnym w postępowaniu nie odpowiedziano na wiadomość korespondenta Znak.com. Starszy asystent kierownika Zarządu Śledczego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w obwodzie czelabińskim Władimir Szyszkow na razie nie komentuje sprawy.

Pod koniec 2019 roku w okręgowym szpitalu klinicznym w atmosferze skandalu nastąpiła zmiana kierownictwa (do dymisji podał się lekarz naczelny Oleg Machańkow), wtedy też Główny Zarząd Kontrolny przeprowadził kontrolę działalności finansowej i wszystkich kontraktów państwowych, które podpisał szpital.

Autor: Marina Małkowa

Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova

Źródło: https://www.znak.com/2020-04-27/v_chelyabinske_sotrudnikov_okb_3_zapodozrili_v_vymogatelstve_vzyatki_v_4_mln_ot_podryadchika

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
11 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.