W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku produkcja mebli w Moskwie wzrosła 1,5-krotnie w porównaniu z rokiem poprzednim — przedsiębiorstwa przemysłowe wysłały towary o wartości 3,93 mld rubli, co przekracza ubiegłoroczną wartość o ponad 32% i 75% więcej niż w 2020 roku. Firmy zauważają, że sam rynek szybko się zmienia – popyt w segmencie premium gwałtownie spada, przechodząc do bardziej przystępnych klas. Ale z punktu widzenia obciążenia przedsiębiorstw sytuacja ogólnie pozostaje stabilna — niektórzy nawet myślą o zwiększeniu produkcji i zatrudnieniu nowych pracowników.

Trajektoria wzrostu

Obecnie w Moskwie działa 90 przedsiębiorstw meblarskich. Przez pierwszy kwartał br. zwiększono produkcję mebli 1,5-krotnie, a osobno w marcu — prawie 1,7-krotnie. Mówił o tym Vladislav Ovchinsky, szef moskiewskiego Departamentu Inwestycji i Polityki Przemysłowej, zwracając uwagę na szeroką gamę firm i ich koncentrację na substytucji importu.

„Miasto produkuje meble drewniane, metalowe i tapicerowane do lokali mieszkalnych, biurowych i handlowych. Zasadniczo przedsiębiorstwa wykorzystują krajowe surowce, a ich produkty nie są gorszej jakości od importowanych odpowiedników” – powiedział Ovchinsky.

W rozmowie z Expertem niektóre firmy potwierdziły, że ostatnio poszło im lepiej. Ilya Kondratyev, prezes zarządu Felixa, zauważył, że w pierwszym kwartale 2022 roku firma działa sprawniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, głównie ze względu na fakt, że wybudowane w ubiegłym roku lokale handlowe wymagają wyposażenia mebli biurowych. Dlatego jego skup trwa aktywnie, jest dużo przetargów, a wraz z nimi wracają starzy klienci.

Jednak nie wszyscy producenci mebli biurowych czują się teraz tak samo. Dla przykładu Andrey Rogozin, założyciel i prezes Tabula Sense, powiedział Expertowi, że w pierwszym kwartale producent odnotował spadek sprzedaży, ponieważ jego głównymi klientami są b2b w segmencie premium, do którego wcześniej należało wiele firm zagranicznych. „Tak, z jednej strony nasi zachodni konkurenci odeszli i polana stała się swobodniejsza, ale sama polana została znacznie zmniejszona, więc bilans nie jest jeszcze na naszą korzyść” – mówi.

Wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich

Warto zauważyć, że moskiewskie przedsiębiorstwa meblarskie pozostają jednym z silniejszych magnesów dla siły roboczej. Jak powiedział wcześniej szef stołecznego Wydziału Przemysłu, kadra takich przedsiębiorstw liczy obecnie 5,8 tys. osób. A biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku na produkty, zatrudnienie w warsztatach meblarskich będzie rosło.

„Branża aktywnie się rozwija ze względu na rosnące zapotrzebowanie na produkty. Moskiewskie przedsiębiorstwa wyprodukowały same meble kuchenne w pierwszym kwartale tego roku za 207 milionów rubli, czyli 2,25 razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku ”, podaje Ovchinsky.

Oczekiwania te potwierdzają także niektórzy rozmówcy Experta. Tak więc dyrektor handlowy fabryki mebli „8 marca” Oleg Bilich powiedział, że wzrost produkcji w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł 16%. A jeśli porównamy ten sam okres z IV kwartałem, to wzrost wyniósł 11,3%. „Na początku 2022 r. nastąpił wzrost liczby klientów i zamówień z powodu niewielkiego szumu od rozpoczęcia operacji specjalnej. Jednak od końca marca 2022 r. nastąpił spadek” – mówi Bilic.

Jednocześnie zauważa, że ​​liczba miejsc pracy w przedsiębiorstwie została zachowana — istniejący zespół pracuje w samej produkcji, a nowi pracownicy są stale zatrudniani na stanowisko handlowców, ponieważ firma samodzielnie prowadzi sprzedaż w zakupach w Moskwie i regionie.

Wręcz przeciwnie, producent mebli Felix nie tylko utrzymał miejsca pracy w pierwszym kwartale, ale także zwiększył liczbę pracowników w przedsiębiorstwie, przede wszystkim poprzez zatrudnienie nowych pracowników inżynieryjno-technicznych – powiedział przedstawiciel firmy.

„Wraz z nimi zatrudniliśmy nowych marketerów, specjalistów ds. sprzedaży. Aktywnie rozwijamy sektor mebli hotelowych, ponieważ obecnie rozwija się turystyka krajowa” – powiedział Ilya Kondratiev.

Nowe segmenty

Rozmówca „Eksperta” z „Felixa” dodaje, że firma widzi obecnie główny wzrost popytu w obszarach biurowych i domowych, a także mebli hotelowych. Tendencje te przypisuje zarówno dostarczaniu nowych powierzchni komercyjnych i mieszkaniowych, których budowę rozpoczęto w ubiegłym roku, jak i rozwojowi turystyki krajowej. Ale we wszystkich tych segmentach konsument, można powiedzieć, liczy każdy grosz.

„Popyt konsumencki przesuwa się na korzyść segmentów gospodarki i gospodarki plus, mamy wystarczające kompetencje w tych kategoriach i oczekujemy w nich dalszego wzrostu popytu” – mówi Ilya Kondratiev.

Ale firmy, które są skierowane do bardziej wypłacalnych klientów, również szukają nowych możliwości. Andrei Rogozin z Tabula Sense powiedział, że firma z jednej strony zamroziła wszystkie projekty niedocelowe i rozpoczęła nowe, bardziej zgodne z obecną sytuacją. Na przykład firma uruchamia teraz międzynarodową franczyzę.

Dwóch innych rozmówców „Eksperta” stwierdziło, że firmy nie ograniczyły swoich programów inwestycyjnych, ale z punktu widzenia zwiększania skali produkcji z ostrożnością patrzą w przyszłość. I chodzi tu zarówno o dynamikę rynku, jak i dostępność pożyczonych środków na rozwój – oprocentowanie kredytów komercyjnych pozostaje nie do utrzymania nawet po niedawnej obniżce kluczowej stopy Banku Rosji do 9,5%. Dlatego nie można się tu obejść bez rządowych programów preferencyjnych.

„Preferencyjne programy kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw powinny zostać przyjęte szybciej niż ma to miejsce obecnie. W obecnym tempie kredyty rynkowe nie mogą odpowiadać biznesowi, a w takich warunkach oczywiście tylko nieliczni zamienią kredyty na inwestycje. Wraz z przyjęciem programów preferencyjnych zostanie przywrócona aktywność inwestycyjna – mówi Ilya Kondratiev z firmy Felix.

Rozmówca „Eksperta” dodał, że firma korzysta z programów wsparcia opracowanych przez moskiewski rząd – władze miasta bardzo starają się pomóc metropolitalnym przedsiębiorstwom.

Departament Inwestycji i Polityki Przemysłowej Moskwy przypomniał, że przedsiębiorstwa meblarskie mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki na uzupełnienie kapitału obrotowego w Moskiewskim Funduszu Wspierania Przemysłu — stawki na nie są znacznie niższe niż w bankach, a na sam program przeznaczono 10 miliardów rubli w imieniu burmistrza stolicy Siergieja Sobianina. Ten sam fundusz przyjmuje również wnioski o pożyczki na realizację projektów inwestycyjnych na budowę obiektów niemieszkalnych — na to pod koniec marca przeznaczono kolejne 10 miliardów rubli środków budżetowych. A inwestorzy, którzy są gotowi wybudować w mieście nowe zakłady produkcyjne lub odbudować stare, mogą wydzierżawić grunty za 1 rubel rocznie.

Zamiar skorzystania ze środków wsparcia miasta zapowiedział również Oleg Bilich, zaznaczając, że firma wcześniej nie miała takiej możliwości, ponieważ fabryka nie spełniała kryteriów programów preferencyjnych: pod względem obrotów wyglądała na duże przedsiębiorstwo, a pod względem liczby pracowników średnie.

 

Autor: Aleksander Lesnych

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.