Eksperci przewidują możliwość gwałtownego wzrostu cen papierosów w Rosji

Cena wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych może wzrosnąć o 25% w 2020 r. Zdaniem ekspertów impulsem do podwyżki cen będą wydatki fabryk na oznakowanie opakowań, które stały się obowiązkowe w 2019 r. Istotną rolę odegrają także podatki akcyzowe: od 1 stycznia br. wzrosły one o 4% w przypadku papierosów i podgrzewaczy tytoniu oraz o 4,2% w przypadku elektronicznych systemów dostarczania nikotyny.

W 2020 r. wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne mogą podrożeć o 20–25%. Donosi o tym dziennik „Izwiestija", odnosząc się do badania Centrum Analitycznego pod zarządem Federacji Rosyjskiej. Według informacji ekspertów jednym z głównych powodów znaczącego wzrostu cen jest masowe etykietowanie wyrobów tytoniowych, które stało się obowiązkowe od 1 marca 2019 r. Teraz na każdej paczce znajduje się kod cyfrowy Data Matrix. Aby nanieść wymagane oznakowanie, trzeba było wyposażyć fabryki w nowe urządzenia. Związane z tym koszty, poniesione przez firmy w 2019 r., wpłyną na ostateczną cenę towarów.

Ponadto od 1 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Przemysłu i Handlu przestanie wydawać specjalne znaki tym producentom, którzy nie zastosowali się do nakazu etykietowania produktów. „Działanie to ma na celu zmniejszenie liczby podrabianych towarów na rynku, ale jak dotąd odsetek nielegalnych wyrobów tytoniowych rośnie. Zgodnie z danymi agencji analitycznej Nielsen w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. 15,6% wszystkich wyrobów tytoniowych stanowiły wyroby podrobione lub pochodzące z przemytu” - donosi Centrum Analityczne. Niemniej dział prasowy Ministerstwa Przemysłu i Handlu zaprzeczył wpływowi etykietowania na koszt wyrobów tytoniowych. Jak podaje urząd, liczba około 54 tys. uczestników obrotu wyrobami tytoniowymi dowodzi braku korelacji między pojawieniem się kodów a wzrostem cen. „Obecnie około 54 tysiące uczestników obrotu wyrobami tytoniowymi jest zarejestrowanych w państwowym informacyjnym systemie etykietowania, oznakowanych jest ponad 7 miliardów opakowań. Wprowadzenie etykietowania nie wpłynęło na koszt wyrobów tytoniowych, na co wielokrotnie zwracali uwagę najwięksi producenci” - powiedział RNS (Rambler News Service) wiceminister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej, Wiktor Jewtuchow.

Z opinią Ministerstwa Przemysłu i Handlu zgadza się także Dyrektor ds. Stosunków Rządowych JTI Rosja, Wasilij Gruzdiew. Według eksperta, koszt cyfrowego kodu dla paczki papierosów wynosi tylko 50 kopiejek. W związku z tym mało prawdopodobne jest, aby producent rekompensował swoje koszty, podnosząc ceny dla konsumentów. „Mimo to warto pomyśleć o szkodliwości papierosów nie tylko dla zdrowia, ale i dla portfela" - stwierdził Gruzdiew. Tak więc, wśród głównych przyczyn wzrostu cen wyrobów tytoniowych wyróżnił tradycyjny wzrost podatków akcyzowych: od 1 stycznia tego roku wzrosły one o 4% w przypadku papierosów i podgrzewaczy tytoniu oraz o 4,2% w przypadku elektronicznych systemów dostarczania nikotyny. Jeśli wcześniej akcyza na papierosy wynosiła co najmniej 2560 rubli za 1000 papierosów, to od początku roku wzrosła do 2670 rubli. Co więcej, jeśli w ubiegłym roku podatek pobierano tylko od jednorazowych systemów elektronicznych, teraz płacić muszą producenci wszystkich urządzeń. Przewidziano również dodatkową opłatę za płyny do e-papierosów - 13 rubli za 1 ml.

Według JTI, średnia cena legalnej paczki papierosów w Rosji wynosi 115 rubli. W tym podatki (akcyza i VAT) wynoszą co najmniej 64 ruble. Jednocześnie nie należy zapominać o produkcji, logistyce i innych kosztach producentów i detalistów. W efekcie znalezienie papierosów, które kosztują mniej niż 90 rubli, jest teraz prawie niemożliwe - jest ich na rynku mniej niż 3%. Dyrektor ds. Prawnych i Korporacyjnych BAT Russia, Jana Guskowa, również podkreśliła wpływ podwyżki akcyzy na wzrost cen. Oprócz tego powiedziała „Izwiestijam", że eksperci już dyskutują o pewnych zagrożeniach związanych z przejściem palących Rosjan na tańszy nielegalny produkt w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż papierosów na osobę w Rosji wynosi rocznie około 1,6 tys. sztuk. Jednocześnie wydatki Rosjan na tytoń w ciągu ostatnich pięciu lat niemal się podwoiły - wynika to ze znacznego wzrostu podatków akcyzowych. Regiony o najniższym poziomie wydatków na wyroby tytoniowe na jednego mieszkańca to Inguszetia, Czeczenia i Tatarstan. Najbardziej aktywni palacze żyją w Buriacji, w obwodach Riazańskim i Smoleńskim, a także na Czukotce. 22 listopada 2019 r. rząd zatwierdził antynikotynowy projekt Ministerstwa Zdrowia Federacji Rosyjskiej do 2035 r. - dotyczy on nie tylko papierosów, ale także vapów i urządzeń do podgrzewania tytoniu. Zgodnie z planem ekspertów, do 2035 r. liczba palaczy wśród dorosłych powinna zmniejszyć się do 21%. Wzrost kosztów wyrobów tytoniowych jest zgodny z polityką rządu. Strategia Ministerstwa Zdrowia dotycząca promowania zdrowego stylu życia ujawnia, że problemy zdrowotne Rosjan związane są głównie ze złymi nawykami, takimi jak palenie i spożywanie alkoholu. Właśnie z powodu nałogu nikotynowego zdrowie 20% Rosjan jest zagrożone, wskazuje urząd. Co roku 5,4 miliona ludzi na świecie umiera z powodu palenia tytoniu, przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Tłumacz: Adam Dembski

Źródło: https://www.gazeta.ru/social/2020/01/23/12923990.shtml

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.