Rosję czeka pierwszy w ciągu ostatnich ośmiu lat rekord bilansu handlowego -informuje francuska gazeta biznesowa Les Echos.

Saldo rosyjskiego bilansu handlowego (różnica między eksportem i importem) w okresie styczeń-listopad 2018 roku wyniosło191,4 mld dolarów. Według prognoz poprzedni rekord w wysokości 198 miliardów dolarów, który Rosja osiągnęła w 2011 roku, najprawdopodobniej zostanie pobity.

Zgodnie z danymi rosyjskiej Federalnej Służby Celnej (FTS), na których opiera się gazeta Les Echos, w ciągu 11 miesięcy 2018 roku saldo wzrosło o 65,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2017 roku.

Podkreśla się również, że w okresie 11 miesięcy 2018 roku obroty handlu zagranicznego Rosji (suma eksportu i importu) wzrosły o 19,3 proc. i wyniosły 629 mld dolarów, a rosyjski eksport — o 27,5 proc. i przekroczył 410 miliardów.

Eksperci wskazali na dobre wskaźniki makroekonomiczne Rosji: dodatni bilans handlowy i proficyt budżetu federalnego. Ich zdaniem świadczy to o tym, że kraj jest gotowy do nowych sankcji i prawie nie zależy od zewnętrznych pożyczek.

 

Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak

Źródło: https://lenta.ru/news/2019/01/17/balance_of_trade/

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.