Prezydent Mongolii Chaltmaagijn Battulga obecny na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos spotkał się 23 stycznia z Gretą Thunberg, aktywistką walczącą ze zmianami klimatycznymi i zaprosił ją do udziału w Międzynarodowych Młodzieżowych Zielonych Igrzyskach w Mongolii.

Młodzieżowe Zielone Igrzyska odbędą się w Ułan Bator w dniach 13-19 września 2020 roku. Pojawiła się informacja, że Zielone Igrzyska otrzymały już oficjalną aprobatę ONZ ds. oświaty, nauki i kultury. Wśród pozostałych partnerów konkursu znajduje się rząd Mongolii, a także Mongolska Komisja Narodowa ds. UNESCO i Narodowy Komitet Olimpijski Mongolii.

Organizacja Międzynarodowych Młodzieżowych Zielonych Igrzysk ma na celu oddanie głosu młodym w sprawie zmian klimatu poprzez aktywność sportową.

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg to szwedzka uczennica i aktywistka ekologiczna. W wieku 15 lat rozpoczęła protesty przed szwedzkim parlamentem wywieszając plakat z hasłem Szkolny strajk klimatyczny, wzywając do natychmiastowego przeciwdziałania zmianom klimatu opierając się na paryskim porozumieniu klimatycznym. Jej działalność spotkała się z dużym odzewem na całym świecie, dając początek masowym akcjom znanym jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny lub Piątki dla przyszłości.

Greta zapoczątkowała szkolny ruch młodzieży, będącej zaniepokojoną zmianami klimatu. Jego idea polega na copiątkowych protestach uczniów na ulicach w czasie, w którym odbywają się lekcje w szkole, w celu zwrócenia uwagi polityków i społeczeństwa na problem kryzysu klimatycznego. W swoich wystąpieniach Thunberg nawiązuje do raportu IPCC z 2018 roku Special Report on Global Warming of 1.5 °С.

23 września 2019 roku w Nowym Jorku na szczycie klimatycznym ONZ Thunberg wystąpiła z czterominutową emocjonalną mową, w której oskarżyła światowe rządy o ignorowanie problemów związanych z klimatem, a także o zdradę młodzieży i przyszłych pokoleń. Według Thunberg sytuacja związana z wpływem emisji gazów cieplarnianych na zmianę klimatu z naukowego punktu widzenia na przestrzeni następnych 30 lat jest już oczywista, natomiast światowi przywódcy, choć mówią, że robią co w ich mocy, w rzeczywistości przymykają oczy na ten problem i są zbyt niedojrzali, aby powiedzieć prawdę.

Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova

Źródło: https://centralasia.media/news:1592304

 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.