Mołdawia odrzuciła zarzuty złożone w środę w brytyjskim Guardian,  że brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych omawiało m.in. możliwość relokacji osób ubiegających się o azyl z Wielkiej Brytanii do Mołdawii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w czwartek, że temat „nie znajduje się w porządku obrad dialogu Mołdawii z innymi państwami, w tym z Wielką Brytanią” - powiedział rzecznik Daniel Voda. Dyplomacja mołdawska poinformowała BIRN, że Mołdawia nie zawarła żadnych umów z zagranicznymi partnerami w tej dziedzinie i nie zamierza tego robić z Wielką Brytanią.

Ministerstwo wskazało, że w Mołdawii wnioski o azyl rozpatrywane są wyłącznie w ramach określonych procedur przewidzianych w ustawodawstwie krajowym i przepisach prawa międzynarodowego.

Reakcja pojawiła się po tym, jak The Guardian napisał, że rząd brytyjski zwrócił się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o rozważenie możliwości wysłania osób ubiegających się o azyl do Mołdawii, Maroka lub Papui-Nowej Gwinei w ramach propozycji przeniesienia osób ubiegających się o azyl do ośrodków tymczasowego zatrzymania za granicą. Jednak z cytowanych dokumentów wynika również, że urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych sprzeciwiali się propozycjom rozpatrywania wniosków o azyl Wielkiej Brytanii w ośrodkach zatrzymań za granicą.

W środę brytyjski Financial Times poinformował, że brytyjska minister spraw wewnętrznych [minister spraw wewnętrznych] Priti Patel zwróciła się do urzędników o rozważenie sposobów rozpatrywania wniosków o azyl na Wniebowstąpieniu i św. Helenie, odległych wyspach będących brytyjskimi terytoriami zamorskimi. Wyżsi urzędnicy szybko jednak odcięli się od propozycji Patela, a rząd brytyjski odrzucił również Wyspy Wniebowstąpienia i Wyspy Świętej Heleny jako potencjalne lokalizacje ośrodków rozpatrywania wniosków o azyl.

Jednak dziennikarze Guardiana twierdzą, że rząd od tygodni pracował nad „szczegółowymi planami” rozpatrywania osób ubiegających się o azyl w ośrodkach w takich krajach jak Mołdawia, Maroko i Papua Nowa Gwinea.

 

Autor: Sebastian Pawlaczyk

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.