Dziś zamiast jednego z największych jezior na planecie są tylko pustynne i zardzewiałe szkielety statków. Kiedyś życie podwodne toczyło się pełną parą, było dużo wody i ryb. Ale człowiek własnymi rękami coraz bardziej niszczy przyrodę, nie myśląc, że później nie będzie można tego wszystkiego przywrócić.

 

Co tu było wcześniej

Morze Aralskie lub Jezioro Aralskie powstało na terytorium Azji Środkowej, w rejonie granicy Kazachstanu i Uzbekistanu 25 000 lat temu. Woda dopływała tu z dwóch dużych rzek — Syr-darii i Amu-darii. Zbiornik wody był ogromny i zajmował powierzchnię 68 000 km2. Długość Morza Aralskiego rozciągała się na 426 km, a szerokość na 284 km. Głębokość dochodziła tu do 68 m. Flora i fauna jeziora była bardzo bogata, złowione tu ryby stanowiły 1/6 całkowitego połowu ZSRR. Morze karmiło ogromną liczbę ludzi, którzy mieszkali w pobliżu i dawało im pracę. W 1980 roku całkowity połów wyniósł 60 000 ton. Nad Jeziorem Aralskim znajdowały się dwa duże porty i kurorty.

 

Czym było Morze Aralskie i co z niego zostało teraz

Od 1960 roku sytuacja zaczęła się pogarszać. Poziom wody w jeziorze zaczął gwałtownie spadać, a wszystko to za sprawą rolnictwa. Ludzie czerpali dużo wody z rzek zasilających jezioro. W Azji Środkowej rozpoczęła się aktywna budowa kanałów irygacyjnych. Jednak wszystko zostało zrobione bezskutecznie, a większość wody po prostu odparowała i wsiąkła w ziemię. W międzyczasie wysychało duże jezioro, które niegdyś było czwartym na świecie. Woda była marnowana, a ludzie potrzebowali jej coraz bardziej, ale nikt nie przypuszczał, że system irygacyjny można jakoś polepszyć.

 

Konsekwencje nieodpowiedzialności człowieka

Poziom morza spadał w rekordowym tempie — o 90 cm rocznie. W rezultacie ogromne jezioro podzieliło się na dwa zbiorniki, z których jeden jest prawie suchy. Konsekwencje wysychania Jeziora Aralskiego były tragiczne. Lokalna flora i fauna wymarła wraz z morzem. Ludzie nie pracowali już w portach, nie łowili ryby i tracili pracę. Przyjemny wilgotny klimat zmienił się i stał się suchy, surowy. W ostatnich latach jezioro było aktywnie zanieczyszczane, teraz z jego piaszczystego dna wiatry rozrzucają sole i pestycydy na bardzo duże odległości. Stan zdrowia ludzi i zwierząt pogorszył się. Bardzo duże obawy budzi wyspa Vozrożdenie, na której wcześniej znajdował się poligon broni bakteriologicznej. Woda już go nie otacza, a wszystkie szkodliwe mikroorganizmy, które przeżyły, mogą łatwo dostać się do środowiska.

W 2005 roku Bank Światowy sfinansował projekt odbudowy morza, ale jest to niezwykle długotrwały proces. Zbudowano tamę oddzielającą południową i północną część jeziora. Mamy nadzieję, że pewnego dnia jezioro znów się pojawi.

Zniszczenie Morza Aralskiego jest uważane za jedną z największych katastrof ekologicznych na naszej planecie. Ludzie nazywają to wszystko tragedią. To prawdziwy dowód na to, jak bardzo ludzie nie cenią zasobów naturalnych, marnują je nieudolnie i w ogóle nie myślą o konsekwencjach.

 

Autor:

Mikhail Panasenkov

Źródło:

vashurok.ru

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.