Tytuł oryginalny: Jelbasy (tłum. “ojciec narodu”, “głowa państwa”) skomentował zmianę nazwy stolicy Kazachstanu: „Zawsze byłem przeciwny i kategorycznie zabraniałem”

W trzecim odcinku dokumentu „Narys portretu” transmitowanym na kanale „Chabar”, Nursułtan Nazarbajew skomentował zmianę nazwy stolicy.

 

 

Kiedy obejmowałem urząd prezydenta zawsze byłem przeciwny i kategorycznie zabraniałem tego. Każdego Dnia Niepodległości oraz dnia moich urodzin padła propozycja nazwać na moją cześć ulicę, szkolę i inne. Ale jak można szkolę Abaja, którą ukończyłem, przemianować na moje imię? To absolutnie złe, zabraniałem tego i wiecie o tym. Jedyne na co dałem zgodę – nazwać uniwersytet. Jest to ważne, bo jeśli popatrzycie, to na całym świecie uniwersytety nazywane są na cześć tego, kto je stworzył. Podrzuciłem pomysł, stworzyłem Uniwersytet Nazarbajewa, a nazwałem go tak, żeby po pierwsze zrobić go atrakcyjnym dla inwestorów, po drugie, żeby zainteresować młodzież studiami. To był jedyny raz kiedy się zgodziłem, ale jeśli zrobiłem źle i jestem grzeszny, no to się przyznaję do tego. Inne rzeczy odbywają się bez mojej na to zgody” – powiedział Nazarbajew.

 

Pierwszy Prezydent Kazachstanu również przypomniał, że przed przenoszeniem stolicy nazywała się ona „Akmoła” (tłum. „biała mogiła”), a tę nazwę ludzie tłumaczyli każdy na swój sposób. Wtedy Jelbasy zaproponował nazwę „Astana”, co w języku kazachskim znaczy „stolica”: „Jeżeli pamiętacie, w swoim przemówieniu podczas inauguracji prezydent Kasym-Żomart Kemelewicz Tokajew zaproponował, żeby nazwać stolicę na cześć człowieka, który stworzył miasto i go rozbudował. Jak minimum – Nur-Astana, a najlepiej Nur-Sułtan”.

 

 

Nursułtan Nazarbajew wezwał wszystkich przełożonych i obywateli nie ekscytować się za bardzo: „Mnie osobiście nie jest to potrzebne w ogóle. Niektórzy wśród przełożonych myślą: „Po mnie zostanie taka pamięć!”. Mnie nie ma – jaka różnica, co po mnie zostanie! Druga kwestia: jeśli za życia stawiamy pomnik, to znaczy, że nie wierzymy, że potomni będą o nas pamiętać. Dlatego poprosiłbym, żeby tego nie robili. Odwrotnie, przywracamy miastom ich historyczne nazwy, to się dzieję na całym świecie. Miasto Waszyngton też nosi imię pierwszego prezydenta Stanów, i takich przypadków w świecie jest dużo. Uważam za fakt to, że wybudowałem stolicę państwa od zera”.

 

 

 

Tłumaczenie: Anita Prykhodko

Źródło: https://24.kz/ru/news/social/item/447455-elbasy-o-pereimenovanii-stolits...

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.