Niegdyś sławny kurort popadł w ruinie i do tej pory nie przywrócił sobie byłego piękna i nie przyciąga już turystów.

Tskaltubo - miasto w Gruzji, niegdyś jeden z najpopularniejszych kurortów balneologicznych ZSRR, znany z unikalnych wód leczniczych oraz wspaniałych i pompatycznych budowli architektonicznych "epoki stalinizmu", obecnie stoi niemalże w ruinie. Teraz jest kochany przez badaczy, urbanistów i fotografów - miłośników opuszczonych, martwych miast.

Centrum miasta jest zarośnięte zielenią. Pierwsze wrażenie z ośrodku jest takie, że ma on bogatą przeszłość. Wspomnienia o chwalebnej przeszłości żyją również w większości miejscowej ludności.

"Jak żyjemy? Życie tutaj było wtedy, gdy codziennie przyjeżdżał pociąg Moskwa-Tskaltubo. Sanatoria były zatłoczone, ludzie wynajmowali pokoje w prywatnych domach. Teraz miasto jest martwe. Żadnych urlopowiczów, żadnych turystów", mówi 51-letnia mieszkanka Gia Porchkhidze.

W ostatnich latach otwarto kilka hoteli w Tskaltubo, jak mówią miejscowi. Rozpoczęła działalność usługa ekologiczna, która opiekuje się parkami. Ale jest jeszcze za mało miejsc pracy.

74-letnia Leila Chichladze również wspomina stare czasy: "Miałam stałych klientów z Moskwy i Leningradu. Byliśmy jak krewni. Co roku zostawali u mnie. Pracowaliśmy, mieliśmy pensję i dodatkowe dochody od wczasowiczów. Teraz dla osób starszych jest tylko emerytura, młodzież siedzi bez pracy. Ciężko tu mieszkać, a każdy kto może wyjechać, wyjeżdża".

 

Miasto ruin i uchodźców

Według spisu powszechnego z 1989 roku Tskaltubo zamieszkiwało nieco ponad 17 tys. osób, a w 2014 roku - nieco ponad 11 tys. Pięć tysięcy z nich to uchodźcy z Abchazji, którzy w 1993 roku zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

"Czy wiesz, jaki to był piękny budynek? Schody były pokryte czerwonymi dywanami, parkiet lśnił. Mieszkamy tu od 27 lat. Trzeba było pieniędzy, żeby zająć się tak wielkim kompleksem. Nie mieliśmy tych środków. Więc wszystko zostało zniszczone i mieszkanie tu teraz jest niebezpieczne", mówi Vazha Kopaliani, suhumski przesiedleniec, który proprosił sąsiada, aby pokazał nam kompleks hotelowy.

Hotel "Kolkheti" był kiedyś nazywany "Sanatorium "Kolejarz". Budynek nadal zachował oznaki dawnego luksusu. Jednak na ścianach pojawiły się pęknięcia. Rdzewiejące rury przeciekają, wokół pachnie wilgocią i gniciem. Na korytarzu i w pokojach, nie zostało nawet śladu po pięknym parkiecie.

W ostatnich latach w Tskaltubie wybudowano 11 wielopiętrowych budynków dla przesiedleńców wewnętrznych. Ludzie zostali stopniowo przesiedleni do nowych mieszkań. Jednak niewielka liczba przesiedleńców nadal pozostaje w ośrodkach wypoczynkowych z czasów radzieckich - niektórzy nadal czekają na mieszkanie, podczas gdy inni po prostu nie chcą się przeprowadzać.

Inne sanatoria są w mniej więcej takim samym stanie jak Kolkheti. Wśród nich najbardziej monumentalne i robiące wrażenie są Meshahte (Shakhtar), Iberia i Medea. Fascynujące z daleka są to okazałe budowle z kolumnadami w stylu rzymskim, z rzeźbami i fontannami, które gustownie łączą elementy narodowego ornamentu.

Jednak w okolicy można zauważyć, że na dachach i schodach zdewastowanych budynków wyrosły drzewa. Brakuje okien i drzwi. Fragmenty mebli zostały jeszcze gdzie nigdzie zachowane.

Łazienki w Central Parku również zostały zniszczone. Obecnie działają tylko "Źródło nr 6" i "Źródło nr 1" z dziewięciu.

 

Historia

Pierwsza wzmianka o źródłach leczniczych w okolicach dzisiejszego Tskaltubo pojawia się w XII-XIII wiekach. W Europie o leczniczych właściwościach miejscowych wód termalnych dowiedzieli się po raz pierwszy dzięki publikacji w 1782 r. "Postępowania Berlińskiego Towarzystwa Nauk Przyrodniczych".

Woda termalna Tskaltubo zawiera izotopy radonu i należy do klasy azotowych wód mineralnych. Jego naturalna temperatura wynosi 35 stopni, co jest zbliżone do temperatury ludzkiego ciała. Jak pokazują badania laboratoryjne, skład chemiczny źródeł Tskaltubo i temperatura wody nie zmieniły się od 1902 roku. Naturalna temperatura wody nigdy się tu nie zmienia - ani zimą, ani w czasie silnych opadów deszczu.

Woda dostaje się do pomieszczeń bezpośrednio, bez ogrzewania i chłodzenia. Woda mineralna Tskaltubo leczy około 70 chorób. Należą do nich choroby układu krążenia, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, obwodowego układu nerwowego i choroby skóry. Personel uzdrowiska zapewnia, że wielu pacjentów odstawiają tu kule i wózki inwalidzkie po zakończeniu zabiegów wodnych.

Miasto Tskaltubo zostało zaprojektowane i zbudowane na początku lat 50. Podzielono je na tereny balneologiczne, uzdrowiskowe i mieszkalne. W centrum ośrodka znajduje się centralny park o powierzchni 80 hektarów, w którym posadzono ponad 150 gatunków roślin liściastych i iglastych. Uzdrowisko ma kształt amfiteatru - wszystkie uzdrowiska zbudowane są wokół centralnego parku, gdzie znajdują się źródła.

 

 Polina Ramnionak

Źródło: https://jam-news.net

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.