Mieszkańcy Tbilisi zostali poproszeni o zgłaszanie zwierząt na ulicy bez metki. Właśnie takie metki są zamontowane na uszach wszystkich psów w Gruzji, które zostały poddane leczeniu za koszt państwa, największy nacisk też kładzie się na szczepienie przeciwko wściekliźnie, co przyczynia się do większego poczucia bezpieczeństwa, a więc psy nie mają oni chorób i są wykastrowani/ wysterylizowane.

Państwo zwraca na to bardzo dużą uwagę ponieważ na każdym rogu można znaleźć całą watahę tych bardzo przyjaznych zwierząt. Kiedy  mówię przyjaznych, wcale nie mam na myśli sarkazmu, ponieważ spędzać tam parę tygodni zrobiłam fenomenalną obserwację. Nie widziałam żadnego szczekającego bądź groźnego psa. Czworonogi są na tyle przyzwyczajeni do turystów, pieszczot i dokarmiania, że nie mają nawet żadnej myśli o wrogości.

Ponadto w Gruzji istnieje kara więzienia za złe traktowanie puszystych obywateli, dlatego rzadko kiedy można zobaczyć psa bądź kota, którzy będą się bali człowieka. Oni nie wiedzą co to złe traktowanie dlatego podchodzą z ogromnym zaufaniem do każdego kogo spotkają.

W Tbilisi istnieje Agencja Monitoringu Zwierząt kierowana przez Urząd Miasta, która obecnie planuje zwiększenie zasięgu akcji ratowniczych zwierząt  (cała Gruzja to jednak teren górzysty i czasem niebezpieczny jeśli wejść gdzie nie trzeba).

"Wiosną liczba wypadków wzrasta i osiąga maksimum w maju, a potem znów spada. Wynika to z aktywnego okresu porodowego szczeniąt i kociąt. Potem, gdy ich liczba maleje, zmniejsza się liczba zgłoszeń", powiedział Lomjaria.

Według niego, w wyniku reorganizacji agencji, przekwalifikowanie ratowników stało się jednym z głównych kierunków, a oni starają się pomagać zagrożonym zwierzętom.

"Niektórzy ratownicy zostali przekwalifikowani na wiosnę i lato. Obecnie druga część jest przekwalifikowywana do operacji na wysokości i na wodzie. Mamy kilka zwierząt z rzeki Kura. Bardzo często zdarzają się też przypadki, gdy kocięta dostają się do rury wentylacyjnej budynków mieszkalnych" - powiedziała Lomjaria.

Lomjaria po raz kolejny wezwała publiczność do skontaktowania się z agencją w przypadku, gdyby zobaczyła zwierzęta bez identyfikatora i poprosiła o przeniesienie do schroniska.

Agencja Nadzoru nad Zwierzętami została utworzona w Urzędzie Miasta Tbilisi 1 stycznia 2015 roku. Jego zadaniem jest kontrola populacji bezdomnych zwierząt na terenie stolicy, ochrona populacji przed agresywnymi zwierzętami, tworzenie środowiska dla współistnienia zwierząt i ludzi.

Jeszcze jedna drobna uwaga, owszem, zwierzęta tam są bardzo przyjazne, ale trzeba się liczyć z tym, że głaszcząc jednego szczeniaczka możecie utworzyć wokół siebie ogromne grono chętnych na głaskanie i ciężko jest potem uciec od tej bezgranicznej miłości.

Polina Ramnionak

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.