Parlament Gruzji uchwalił rezolucję składającą się z 16 punktów w sprawie polityki zewnętrznej — informuje „Prawda europejska“, powołując się na Gruzja Online.

 

Za uchwałą rezolucji zagłosowało 81 parlamentarzystów. Według uchwały, deokupacja i powrót uchodźców stają się głównym celem polityki zewnętrznej Gruzji. „Gruzińskie marzenie“ nazywa eurointegrację i członkostwo w NATO nie mającym alternatywy priorytetowym działaniem w polityce zewnętrznej oraz stwierdza o wadze kontynuacji „pragmatycznej“ polityki wobec Rosji na swoich zasadach.

 

W dokumencie również jest informacja o rządowym zamierzeniu wzmocnienia relacji z Chinami, Indiami, Japonią oraz Koreą, Centralną Azją i Bliskim Wschodem.

 

W uchwale po porównaniu z jej projektem, wprowadzone zostały pewne zmiany, np. dołączenie punktu o powrocie uchodźców oraz rozwoju stosunków z państwami Południowej Ameryki, Afryki i Oceanii, część o eurointegracji natomiast stanowi osobny punkt. W niej zapisano, że Gruzja będzie wzmacniać współpracę z przyjaznymi europejskimi krajami oraz strategicznymi partnerami: Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, krajami bałtyckimi oraz Grupą Wyszehradzką.

 

Oprócz tego do projektu został dołączony punkt odnośnie do rozpatrujących się międzypaństwowych spraw sądowych z Federacją Rosyjską. Obecnie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrywane są 2 sprawy dotyczące rosyjsko-gruzińskiej wojny w Osetii Południowej oraz masowych prześladowań, aresztowań, ataków oraz zabójstw gruzińskich obywateli na okupowanym terytorium i wzdłuż linii demarkacyjnej, w tym tortury i zabójstwo Arcziła Tatunaszwiliego.

 

 

Tłumaczenie: Anita Prykhodko

Źródło: https://www.pravda.com.ua/rus/news/2020/12/26/7278249/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.