Gruzja rozpoczęła procedurę rozwiązania kontraktu z amerykańską firmą naftową Frontera Resources, która w Gruzji prowadzi działalność od ponad 20 lat. Poinformowała o tym Korporacja Ropy Naftowej i Gazu Gruzji (GOGC).

W ubiegłym tygodniu GOGC i Państwowa Agencja Ropy Naftowej i Gazu (SAOG) poinformowały o tym, że wygrały w sądzie sprawę przeciwko firmie Frontera Resources Georgia Corporation i Frontera USA, które oskarżyły o niedotrzymanie zobowiązań. Spór dotyczył podziału wpływów przy wydobyciu ropy zgodnie z kontraktem zawartym w 1997 roku. Jednym z głównych żądań strony gruzińskiej było zwrócenie jej terytorium, którego Frontera już nie wykorzystuje. Terytorium to składa się w 99% z bloku objętego licencją. Twierdzono, że jego zwrot powinien nastąpić jeszcze w 2017 roku.

Sąd Arbitrażowy poparł interpretację GOGC i SAOG dotyczącą warunków kontraktu uwzględniając przy tym zdecydowaną większość ich żądań. Wraz z innymi kwestiami Sąd Arbitrażowy postanowił, że Frontera Resources Georgia Corporation znacząco naruszyła warunki kontraktu odmawiając Gruzji zwrotu strefy rozpoznawczej (99% całego obszaru objętego licencją), co daje jej prawo do zerwania porozumienia” – poinformowała Korporacja Ropy Naftowej i Gazu Gruzji.

Strona gruzińska zwróciła się do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w styczniu 2018 roku. GOGC podkreśla, że wcześniej niejednokrotnie proponowała amerykańskiej firmie rozstrzygnięcie sporu poprzez pośredników.

Biorąc pod uwagę treść decyzji Sądu Arbitrażowego oraz inne okoliczności, 27 kwietnia 2020 roku GOGC wydała zawiadomienie o rozwiązaniu kontraktu z firmą Frontera Resources Georgia Corporation. Umowa zostanie rozwiązana automatycznie po upływie wskazanego w niej terminu (27 lipca 2020 roku)” – poinformowała korporacja.

Strona gruzińska wzywa firmę do jak najszybszego wykonania orzeczenia sądu, włączając w to wypłatę odszkodowania w wysokości około 6 mln dolarów – jako opłatę za korzystanie z zasobów naturalnych, a także koszty sądowe.

 

Stanowisko Frontera Resources

W środę przedstawiciele amerykańskiej firmy wydobywczej oskarżyli rząd Gruzji o rozprzestrzenienie fałszywych informacji o wyniku sprawy.

W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że rząd Gruzji i wynajęci przez niego prawnicy celowo zawiadomili publicznie o wyniku sprawy, która została wszczęta w 2018 roku przeciwko naszej firmie. Te oświadczenia i fake newsy zostały skierowane przeciwko naszej firmie oraz pracy wykonywanej w Gruzji na przestrzeni 24 lat i związanych z tą pracą nakładów finansowych, które wyniosły ponad 500 milionów dolarów” – pisze firma w oświadczeniu przytoczonym przez gruzińskie media.

Frontera Resources wezwała władze Gruzji do zaprzestania prowadzenia fałszywej i wrogiej kampanii PR przeciwko działającym w ich kraju amerykańskim korporacjom.

Dodatkowo zauważono, że firma „jest zadowolona z wyniku orzeczenia sądu” i liczy na kontynuację pracy na bloku w Kachetii.

Teraz, gdy proces sądowy się zakończył, mamy nadzieję na przejście do bardziej konstruktywnych relacji. Wierzymy, że rząd będzie kontynuował współpracę z firmą Frontera i innymi podobnymi do niej firmami, aby przywrócić bezpośrednie inwestycje zagraniczne w kraju” – podano w zawiadomieniu.

Korporacja Ropy Naftowej i Gazu Gruzji zaprzeczyła zapewnieniom wygłoszonym w oświadczeniu. GOGC określiła informacje rozprzestrzeniane przez media w imieniu Frontera Resources Georgia Corporation jako „nieprawidłowe oceny”. GOGC poprosiła również amerykańską firmę o pozwolenie na publikację orzeczenia sądu.

 

Działalność firmy Frontera w Gruzji

Frontera Resources Corporation to firma założona w 1996 roku zajmująca się eksploracją i wydobyciem gazu i ropy naftowej. Jej siedziba główna znajduje się w Houston (Teksas). Strategia firmy polega na poszukiwaniu perspektyw dla wydobycia węglowodorów na rynkach krajów Europy Wschodniej leżących w basenie Morza Czarnego.

W 1997 roku firma otrzymała 25-letnią licencję na poszukiwanie i wydobycie surowców we wschodniej Gruzji w bloku nr 12 o powierzchni ponad 5,5 tys. kilometrów kwadratowych. Łączne początkowe zasoby bloku szacowane były na 600 mln ton. Blok podzielony jest na pola naftowe Mirzaani, Taribana, Nazarlebi, Patara-Sziraki, Baida i Mcare Hewi.

W 2016 roku Frontera Resources powiadomiła o znalezieniu w Kachetii złoża gazu ziemnego o objętości ponad 5 trylionów metrów sześciennych. Strona gruzińska stwierdziła, że firma nie przedstawiła dokumentacji, która potwierdzałaby istnienie tego złoża. Eksperci przypuszczali, że Frontera Resources celowo próbuje zdezorientować władze licząc na uzyskanie dużych środków materialnych.

Wielkość nakładów finansowych firmy Frontera Resources w Gruzji jest kwestionowana. Państwowa Agencja Ropy Naftowej i Gazu poinformowała, że prawdziwa kwota jest dużo niższa niż podane oficjalnie 500 mln dolarów.

Działalności firmy Frontera w Gruzji towarzyszyły również inne oskarżenia, między innymi związane z niewypłacaniem wynagrodzenia swoim pracownikom. W grudniu 2019 roku kilkudziesięciu pracowników Frontera Eastern Georgia zorganizowało strajk. Strajkujący twierdzili, że firma zwleka z wypłatą wynagrodzenia za okres 11 miesięcy. W rezultacie większość protestujących została zwolniona.

 

Tłumaczenie: Magdalena Diadenkova

Źródło: https://www.newsgeorgia.ge/gruzija-nachala-proceduru-rastorzhenija-kontrakta-s-amerikanskoj-kompaniej-frontera/

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
8 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.