Strona internetowa Wikipedia była zablokowana w Chinach od kwietnia, jednak tylko wersję chińskojęzyczną. Obecnie, dostęp jest kompletnie zabroniony we wszystkich językach. Dla internetowej encyklopedii świat stał się ‘’uboższy’’.

Chiny zablokowały dostęp do Wikipedii we wszystkich językach. Informacja ta została potwierdzona przez samą fundację, która jest organizacją działającą non-profit. Od kwietnia, dostęp do strony został już wcześniej zablokowany, jednak tylko w języku mandaryńskim. Teraz blokada objęła wszystkie języki. Fundacja Wikimedia twierdzi, że nie otrzymała żadnego powiadomienia od władz chińskich.

‘’Z końcem kwietnia, Fundacja zrozumiała, że Wikipedia stała się niedostępna w Chinach. Po szczegółowej analizie wewnętrznych danych, potwierdzamy, że Wikipedia jest aktualnie zablokowana we wszystkich językach (w Chinach)’’, zakomunikowała organizacja. ‘’Obecnie, w skutek rozszerzenia blokady, miliony czytelników, twórców, naukowców z Chin nie posiadają dostępu do wiedzy ani możliwości aby się nią podzielić ze światem. W momencie gdy kraj, region lub kultura zostaje wykluczony z globalnej dyskusji na Wikipedii, świat staje się uboższy’’.

W ROKU 2017, DOSTĘP DO WIKIPEDII BYŁ ZABLOKOWANY W TURCJI

Według magazynu PC Mag, blokada dostępu do stron Wikipedii w Chinach może mieć związek z nadchodzącym dniem upamiętniającym 30 rocznicę masakry na Placu Tiananmen, mającej miejsce 4 czerwca 1989 roku. ‘’Rząd chiński zabronił jakichkolwiek wzmianek o wydarzeniu, podczas którego władze chińskie za pomocą wojska stłumiły ruch pro-demokratyczny zorganizowany w kręgu studentów’’, podaje gazeta internetowa, cytując obserwatorów zdarzenia.

Wolna i darmowa encyklopedia została stworzona w 2001 roku przez Jimmiego Walesa i Larrego Sangera. To nie pierwszy raz, kiedy dostęp do niej został zablokowany. W 2017 roku, strony Wikipedii zostały zablokowane w Turcji. W tym samym roku dostęp do encyklopedii został ograniczony w Wenezueli. Dodatkowo, w styczniu, rząd chiński tymczasowo zablokował portal Bing, wyszukiwarkę będącą własnością firmy Miscrosoft.

Lidia Siewak

Źródło: https://www.dn.pt/mundo/interior/wikipedia-banida-da-china-10899896.html

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.