Chińscy naukowcy wyprodukowali kamerę megapikselową, która potrafi zidentyfikować określoną osobę pośród dziesiątek tysięcy innych.

Specjaliści z Uniwersytetu Fudan we współpracy z Instytutem Optyki w Changchun wynaleźli kamerę o mocy 500 megapikseli !

Nowa kamera rejestruje pięciokrotnie więcej szczegółów niż ludzkie oko. Jakościowo przewyższa ją jedynie kamera o rozdzielczości 570 megapikseli z chilijskiego obserwatorium, która służy do obserwacji odległych galaktyk.

Rewelacyjna kamera będzie wykorzystywana w wideo nadzorze. Chińskie media rządowe już wychwalają aplikacje, z których korzystać będą wojsko i służby bezpieczeństwa.

Technologia rozpoznawania twarzy w połączeniu z monitoringiem w czasie rzeczywistym przyda się w sieci nadzoru, dzięki której Chiny mogą inwigilować swoich obywateli.

Szacuje się, że obecnie Chiny posiadają już 170 mln kamer nadzoru (jedna przypada na 12 osób), co czyni chińską technologię nadzoru jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie, pisze brytyjski "Independent".

W celu monitorowania swoich obywateli, Chiny rozwinęły też technologię rozpoznawania kroków, która na podstawie ruchów pozwala na identyfikację danej osoby z odległości 50 m.

Jest również program "Ptasich szpiegów" – chodzi o wykorzystywanie ptaków- robotów wyposażonych w kamery do fotografowania ludzi z powietrza.

Organizacje działające na rzecz obrony praw człowieka krytykują technologię nadzoru wykorzystywaną przez chińskie władze. Ich zdaniem, chodzi o ewidentne łamanie swobód obywatelskich.

 

Tłum. Emila Liberda

Źródło : Srna 

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.