W Nowym Jorku akcje chińskiego giganta Didi spadły w czwartek o ponad 11%.

Spadek ten nastąpił po doniesieniach, że organy regulacyjne w Pekinie rozważają wprowadzenie poważnych kar dla firmy.

Didi zadebiutowało na amerykańskim rynku akcji pod koniec zeszłego miesiąca, zdobywając 4,4 miliarda dolarów (3,2 miliarda funtów).

Zaledwie dwa dni później chiński internetowy organ regulujący wszczął dochodzenie w sprawie firmy dotyczące gromadzenia danych użytkowników.

Według Bloomberg News kary mogą obejmować przyznanie grzywny, zawieszenie niektórych operacji lub inwestycji rządowych w firmie.

Powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, w raporcie stwierdzono, że firma może być nawet zmuszona do wycofania swoich akcji z giełdy amerykańskiej.

Dodała również, że kara ta będzie prawdopodobnie poważniejsza niż grzywna nałożona na chińskiego giganta handlu elektronicznego Alibaba na początku tego roku.

Alibaba przyjęła rekordową grzywnę w wysokości 2,8 miliarda dolarów po tym, jak oficjalne dochodzenie wykazało, że przez lata nadużywała swojej pozycji rynkowej.

Na początku lipca Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (Cyberspace Administration of China, CAC) nakazała sklepom internetowym, aby nie zawierały w swojej ofercie aplikacji Didi, twierdząc, że nielegalnie zbiera ona dane osobowe swoich użytkowników.

To spowodowało, że cena akcji Didi gwałtownie zmalała i obecnie spadła o ponad 27% od czasu debiutu na nowojorskiej giełdzie, która odbyła się 30 czerwca.

Didi jednak nie odpowiedziało od razu na prośbę BBC o komentarz.

W tym roku chińskie firmy internetowe znalazły się pod większą kontrolą Pekinu.

W tym tygodniu chiński organ nadzoru internetowego nakazał niektórym z największych platform internetowych w kraju usunąć nieodpowiednie treści związane z dziećmi.

CAC powiedziała, że Kuaishou, czyli narzędzie komunikacyjne Tencent QQ, Taobao i Weibo z Alibaba zostały ukarane grzywną i nakazano im „poprawić” i „wyczyścić” wszystkie nielegalne treści.

Inna agencja rządowa ukarała grzywnami 12 firm za transakcje, które naruszały przepisy organów antymonopolowych.

Wśród firm podanych w oświadczeniu przez State Administration for Market Regulation (SAMR) znalazły się Tencent, Baidu, Didi, SoftBank oraz firma wspierana przez ByteDance.

Według państwowego nadawcy CCTV, prezydent Xi Jinping nakazał organom regulującym zwiększyć nadzór nad firmami internetowymi, a także rozprawić się z monopolem i promować uczciwą konkurencję.

Tłumaczyła: Natalia Stawicka

Źródło: https://www.bbc.com/news/business-57938212

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.