W Szanghaju otwiera się największe na świecie muzeum astronomii, a jego złożony, krzywoliniowy kształt został zaprojektowany tak, aby odzwierciedlać geometrię kosmosu.

Bez linii prostych i kątów prostych, struktura składa się z trzech nakładających się łuków, które nawiązują do orbit ciał niebieskich. Otwarcie w piątek 420 000 stóp kwadratowych Szanghajskiego Muzeum Astronomii – oddziału Szanghajskiego Muzeum Nauki i Techniki – będzie zawierać wystawy, planetarium, obserwatorium i teleskop słoneczny o wysokości 78 stóp. Jego pomysłodawcą była amerykańska firma Ennead Architects, która w 2014 roku wygrała międzynarodowy konkurs na projekt budynku.

Muzeum Astronomii w Szanghaju zostało celowo zaprojektowane bez linii prostych i kątów prostych.

Naprawdę pomyśleliśmy, że możemy wykorzystać architekturę, aby wnieść niesamowity wpływ na całe to doświadczenie” – powiedział główny projektant i partner Thomas J. Wong w wywiadzie wideo. „Budynek ma być ucieleśnieniem… architektury inspirowanej astronomią”. Rezygnując z prostych ścian na rzecz linii łukowych, Wong i jego zespół mieli nadzieję pokazać, że wszystko we wszechświecie jest w ciągłym ruchu i rządzone przez szereg sił.

Według Wonga wpływ na nich miał również „problem trzech ciał”, nierozwiązane jeszcze pytanie, jak matematycznie obliczyć ruch trzech ciał niebieskich – takich jak planety, księżyce lub gwiazdy – w oparciu o ich relacje grawitacyjne do siebie. Chociaż te obliczenia można przeprowadzić dla dwóch ciał niebieskich, ścieżki stają się chaotyczne i nieprzewidywalne dla trzech.