Szpitale w chińskim mieście Wuhan zostały pogrążone w chaosie, a ruch około 33 milionów ludzi został ograniczony przez bezprecedensową blokadę nałożoną w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się śmiertelnego koronawirusa.
Co najmniej 10 miast w środkowej prowincji Hubei zostało zamkniętych w celu powstrzymania wirusa, który do piątku zabił 26 osób w Chinach i zainfekował ponad 800 osób.

Światowa Organizacja Zdrowia opisała epidemię jako sytuację nadzwyczajną dla Chin.

 

Czym jest koronawirus i czy powinniśmy się martwić?

W mieście Wuhan , gdzie zdarzyło się najwięcej przypadków, w czwartek wieczorem rozpoczął się wyścig o budowę nowego szpitala na 1000 łóżek w zaledwie sześć dni. Rozpoczęły się intensywne prace. Szpital, który ma zostać otwarty w przyszłym tygodniu, jest podobny do szpitala założonego w Pekinie w 2003 r., Kiedy miasto doświadczyło wybuchu Sars, który zabił prawie 800 osób i dotarł do prawie 30 krajów.

Podczas kryzysu 7 000 pracowników w Pekinie zbudowało szpital Xiaotangshan na północnych przedmieściach w ciągu zaledwie tygodnia. Według Changjiang Daily w ciągu dwóch miesięcy leczył jedną siódmą wszystkich pacjentów Sars w kraju.

„To stworzyło cud w historii nauk medycznych” - dodaje gazeta. Stwierdzono, że nowy szpital w Wuhan „ma zaradzić niedoborom istniejących zasobów medycznych”.

Ludzie, którzy szukali w tym tygodniu leczenia w Wuhan, powiedzieli Guardianowi, że zostali odesłani przez szpitale zalane pacjentami.

Materiał zamieszczony na Weibo, który wydawał się być zrobiony w szpitalach Wuhan, pokazywał sceny chaosu i rozpaczy. Jedno wideo, najwyraźniej zrobione w Hankou People's Hospital, pokazało długie kolejki pacjentów noszących maski. Mężczyzna filmujący twierdził, że dyżurowało tylko czterech lekarzy i że ludzie czekali kilka godzin na leczenie. Kolejne wideo pokazało pacjenta leżącego na podłodze, który prawdopodobnie zemdlał.

W innym klipie kobieta w masce na twarz woła o pomoc, mówiąc: „Mam gorączkę”.

Filmy nagrane w Wuhan pokazały półki sklepowe opróżniane przez kupujących, którzy rzucili się, aby zaopatrzyć się w żywność. Pokazano również barykady w Wuhan.

W piątek ogłoszono szereg dodatkowych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, w tym wezwanie z The Daily's Daily, głównej gazety chińskiej partii komunistycznej, dla osób, które niedawno były w Wuhan, aby izolować się w domu, nawet jeśli nie mają objawów.

Miasta Wuhan, Ezhou, Huanggang, Chibi, Qianjiang, Zhijiang, Jingmen i Xiantao zostały zablokowane.

W mieście Zhijiang zamknięto wszystkie miejsca publiczne z wyjątkiem szpitali, supermarketów, targów rolnych, stacji benzynowych i aptek. Zamknięto również miejsca rozrywki w mieście Enshi.

Urzędnicy obawiają się, że tygodniowe święto Nowego Roku księżycowego, które rozpoczyna się w sobotę i zwykle łączy setki milionów chinczyków spotykających się w całym kraju, zaostrzy wybuch epidemii, która dotarł do prawie wszystkich chińskich prowincji.

Państwowy Beijing News powiedział, że stolica odwołała wydarzenia, w tym dwa znane księżycowe targi. Zakazane Miasto, kompleks pałacowy w Pekinie, który obecnie jest muzeum, ogłosił, że w sobotę zostanie zamknięty na czas nieokreślony.

Tłumaczenie: Ewelina Cendrowska

Źródło: The guardian

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.