Zdjęcie: Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

Przywódcy Korei Północnej i Chin wyrazili w niedzielę chęć dalszego wzmacniania swoich więzi, wymieniając się wiadomościami z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu obronnego między ich krajami.

W przesłaniu do prezydenta Chin Xi Jinpinga przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że „stałym stanowiskiem" jego rządu jest „nieustanne rozwijanie przyjaznych i opartych na współpracy stosunków" między krajami, jak podała państwowa Koreańska Centralna Agencja Informacyjna.

Xi powiedział w swoim przesłaniu, że Chiny i Korea Północna „niezachwianie wspierają się nawzajem", jak podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

„Świat był ostatnio świadkiem przyspieszających zmian, bezprecedensowych w ciągu ostatniego stulecia" - powiedział Xi. „Chciałbym ... prowadzić dwustronne stosunki, aby nieustannie wznosiły się na nowe poziomy z korzyścią dla obu krajów i ich narodów".

Oczekuje się, że Korea Północna będzie szukać większego wsparcia ze strony Chin, swojego głównego sojusznika i beneficjenta pomocy, ponieważ zmaga się z trudnościami gospodarczymi pogłębionymi przez pandemię koronawirusa i wyniszczające sankcje nałożone przez USA na jej program broni jądrowej. Ze swojej strony Chiny uważają, że zapobieganie upadkowi Korei Północnej jest kluczowe dla ich interesów bezpieczeństwa i będą musiały wzmocnić więzi z Koreą Północną i innymi tradycyjnymi sojusznikami w obliczu ostrej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi, twierdzą niektórzy eksperci.

Kim powiedział w swoim przesłaniu, że obustronny traktat „wykazuje większą żywotność w obronie i napędzaniu socjalistycznej sprawy obu krajów (...) teraz, gdy wrogie siły stają się bardziej zdesperowane w swoich wyzwaniach i utrudniających ruchach".

Na mocy Traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z 1961 roku, Korea Północna i Chiny są zobowiązane do zaoferowania sobie nawzajem natychmiastowej pomocy wojskowej i innej w przypadku ataku.

Więzi północnokoreańsko-chińskie sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to Kim Ir Sen, dziadek Kim Dzong Una, przewodził koreańskim partyzantom, którzy walczyli u boku chińskich żołnierzy przeciwko japońskim kolonizatorom w północno-wschodnich Chinach. Oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1949 roku, na rok przed tym, jak Korea Północna zaatakowała Koreę Południową i rozpoczęła trzyletnią wojnę, w której zginęły setki tysięcy ludzi.

Chiny walczyły u boku Korei Północnej podczas wojny koreańskiej w latach 1950-53, podczas gdy siły ONZ pod wodzą USA wspierały Koreę Południową. Około 28 500 żołnierzy amerykańskich wciąż stacjonuje w Korei Południowej, aby powstrzymać potencjalną agresję ze strony Korei Północnej. Chiny nie rozmieszczają wojsk w Korei Północnej.

 

Autor: Hyung-jin Kim / tłum. Magdalena Nowicka

Źródło: https://apnews.com/article/health-china-coronavirus-pandemic-north-korea-8fc7a269318c481035c43b030754cbf0

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
12 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.