Chiny wyprodukowały w zeszłym roku więcej węgla niż kiedykolwiek, ponieważ elektrownie zmagały się z zapotrzebowaniem na energię elektryczną, co z kolei podważało plany ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

 

 

Chociaż wzrost wydobycia pomógł opanować kryzys energetyczny, ceny węgla w tym roku znów idą w górę w związku z oczekiwaniami, że Chiny będą potrzebowały jeszcze więcej tego paliwa kopalnego, aby napędzić ożywienie gospodarcze.

 

Według danych opublikowanych na początku tego tygodnia przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne, produkcja węgla w zeszłym roku osiągnęła rekordowy poziom 4,07 mld ton metrycznych, co oznacza wzrost o 4,7% w porównaniu z rokiem 2020. Import węgla również wzrósł w zeszłym roku, do najwyższego poziomu od 2013 roku.

 

Chiny są już największym producentem i konsumentem węgla na świecie, ale ich rekordowa produkcja jest godna uwagi, biorąc pod uwagę, że jeszcze rok temu kraj ten promował agresywne środki mające na celu poważne ograniczenie emisji.

 

We wrześniu 2020 r. prezydent Chin Xi Jinping zadeklarował, że do 2060 r. kraj stanie się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, a jego rząd podjął drastyczne kroki w pierwszej połowie 2021 r., aby to urzeczywistnić - w tym zamknął setki kopalń węgla.

 

Ambicje te - które analitycy już wcześniej podejrzewali, że będą trudne do zrealizowania, zwłaszcza w obliczu ożywienia gospodarczego Chin - zostały zakwestionowane przez kryzys energetyczny w zeszłym roku, kiedy to podaż węgla gwałtownie spadła. W kraju odnotowano powszechne niedobory energii, w tym przerwy w dostawach prądu dla gospodarstw domowych. Fabryki zostały również zmuszone do ograniczenia produkcji, co spowodowało zakłócenia w łańcuchach dostaw.

 

Aby złagodzić kryzys, Chiny nakazały kopalniom zwiększenie produkcji węgla jesienią ubiegłego roku. Do grudnia produkcja skoczyła o ponad 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając rekordowy miesięczny poziom 385 milionów ton metrycznych, jak pokazują najnowsze statystyki. Był to również trzeci miesiąc wzrostu z rzędu.

Nawet Xi złagodził nieco swoje zdanie w sprawie emisji dwutlenku węgla, sugerując, że chińscy przywódcy rozumieją wyzwania związane z ich celami.

 

Szczyt węglowy i neutralność węglowa nie mogą być zrealizowane z dnia na dzień" - powiedział Xi w poniedziałek w przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym. „Poprzez solidne i stałe kroki, Chiny będą dążyć do uporządkowanego stopniowego wycofywania się z tradycyjnej energii w trakcie znajdowania niezawodnych substytutów w nowej energii".

 

Chiny spodziewają się, że zużycie energii „będzie nadal szybko rosło w 2022 roku" - powiedział Li Yunqing, urzędnik Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, na konferencji prasowej we wtorek w Pekinie. Zużycie w 2021 roku było już duże, wzrastając o 10,3% w porównaniu z rokiem 2020, według statystyk rządowych.

 

Analitycy Guotai Junan Securities, dużego chińskiego banku inwestycyjnego, przypisali styczniowe odbicie cen węgla po części niedawnemu zakazowi eksportu węgla z Indonezji. Chiny importowały więcej węgla z Azji Południowo-Wschodniej, aby zaspokoić popyt wewnętrzny, zwłaszcza po tym, jak pod koniec 2020 r. podobno ograniczyły import z Australii.

 

Analitycy Guotai Junan spodziewają się, że popyt na węgiel pozostanie silny w tym roku, ponieważ Chiny muszą ustabilizować wzrost gospodarczy, a energia węglowa jest kluczowa dla tego planu - podano w raporcie badawczym we wtorek.

 

 

Chińscy decydenci jasno dali do zrozumienia, że zapewnienie stabilności jest głównym priorytetem w 2022 roku i zobowiązali się do podjęcia proaktywnych działań w celu wsparcia wzrostu. Na początku tego tygodnia Chiny poinformowały, że ich PKB wzrosło o 8,1% w 2021 r., przekraczając własne cele rządowe. Jednak wzrost spowolnił do połowy tego tempa w ostatnim kwartale i może nie przyspieszyć w tym roku, jak twierdzą niektórzy ekonomiści.

 

Przywódcy rządzącej Partii Komunistycznej Chin powiedzieli w zeszłym miesiącu, że w 2022 r. inwestycje w infrastrukturę będą priorytetem, aby pobudzić wzrost gospodarczy, ponieważ takie projekty mogą stworzyć więcej miejsc pracy. Jednak tego typu prace są w dużej mierze uzależnione od paliw kopalnych.

 

Autor: Laura He

Tłumaczenie: Michał Kubiński

Źródło: https://edition.cnn.com/2022/01/19/business/china-coal-production-record-intl-hnk/index.html

 

Państwo: 

Komentarze

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
2 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.