
Tytuł oryginalny: „Pekin otworzy przyszłoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie dla fanów – jednak tylko w przypadku, kiedy mieszkają oni w Chinach"
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 roku będą otwarte dla publiczności – jednak tylko i wyłącznie tej mieszkającej w Chinach – powiedział w środę Międzynarodowy Komitet Olimpijski, z racji tego, że organizatorzy imprezy uchylili rąbka tajemnicy związanej z planami na organizację igrzysk pod ścisłymi restrykcjami sanitarnymi.
Zgodnie z protokołami covidowymi, które zostały ujawnione przez Komitet Olimpijski, igrzyska zostaną zorganizowane w bańce znajdującej się w chińskiej stolicy od 4 do 20 lutego, a Pekin stanie się tym samym pierwszym miastem, w którym zorganizowane zostały zarówno zimowe, jak i letnie Igrzyska Olimpijskie.
Bańka, która pozostanie na swoim miejscu od 23 stycznia do końca zimowych igrzysk paraolimpijskich 13 marca, pokryje wszystkie stadiony i inne miejsca, w których odbędą się zawody, a także hotele, restauracje, jak również ceremonie otwarcia i zamknięcia zawodów. Będzie w niej także działał osobny system transportowy.
„Wewnątrz zamkniętej przestrzeni, zawodnicy będą mogli przemieszczać się wyłącznie pomiędzy miejscami związanymi z igrzyskami w celu trenowania, zawodów i pracy” – powiedziało MKO.
Zawodnicy oraz inni uczestnicy, którzy są w pełni zaszczepieni będą mogli wjechać na teren bański bez konieczności kwarantanny, podczas, gdy ci, którzy nie są w pełni zaszczepieni, będą musieli spędzić 21 dni w kwarantannie po przybyciu.
Chińska wersja protokołów zacytowana przez państwowe środki przekazu głosi: „wszyscy zawodnicy, którzy mogą zostać zaszczepieni, powinni zostać zaszczepieni”, a inni mogą wybrać pomiędzy pełnym zaszczepieniem, a 21-dniową kwarantanną.
Mimo, że szczepienia przeciwko Covid-19 nie będą wymagane przez Komitet Olimpijski, zespół Stanów Zjednoczonych nakazał zaszczepienie się wszystkim osobom, które polecą na igrzyska.
W oświadczeniu Komitetu można przeczytać, że: „wnioski wszystkich sportowców, którzy mogą przedstawić uzasadnione stanem zdrowia zwolnienia od przyjęcia szczepionki zostaną rozpatrzone”, dodając, że wszystkie szczepionki dopuszczone na rynek przez Światową Organizację Zdrowia lub zatwierdzone do podawania w danych krajach lub regionach będą akceptowane.
Według oświadczenia Komisji, wszyscy uczestnicy rozgrywek, zarówno ci rodzimi, jak i zza granicy, a także obsługa znajdująca się w bańce, będą codziennie poddawani testom na Covid-19.
Zakaz wjazdu dla fanów zza oceanów
Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w tym roku, Japonia nie wpuściła widowni na trybuny, jako, że stolica Japonii znajdowała się w stanie wyjątkowym w związku ze wzrostami zakażeń.
Komitet Olimpijski podjął decyzję o wpuszczeniu widowni na zawody w Pekinie, tym samym przyjmując do wiadomości rozczarowanie, że fani sportu spoza Chin nie będą mogli ich obejrzeć na żywo.
„To umożliwi wzrost zainteresowania sportami zimowymi w Chinach, jako, że chińska widownia będzie miała możliwość przeżycia olimpijskiego i paraolimpijskiego doświadczenia obserwacji elitarnych sportów zimowych z pierwszej ręki, a także wprowadzenie sprzyjającej atmosfery na stadionach”- powiedział.
Kwestie specyficznych wymogów bezpieczeństwa covidowego i ustalenia wszystkiego, co związane z biletami dla widowni są jeszcze w trakcie dyskusji – powiedzieli organizatorzy, dodając, że więcej informacji zostanie udostępnionych pod koniec października i grudnia.
Poza problemami związanymi z pandemią, igrzyska w Pekinie również stawiają czoła intensywnym politycznym naciskom.
Prawdopodobnie będą to najbardziej kontrowersyjne igrzyska w ostatnich latach, jako, że rosną nawoływania na dyplomatyczny bojkot w sprawie domniemanego łamania praw człowieka w zachodnim regionie Xinjiang, gdzie według Departamentu Stanu USA, nawet 2 miliony Ujgurów i innych przedstawicieli mniejszości muzułmańskich zostało umieszczonych w rozbudowanej sieci ośrodków detencyjnych.
Chiny wielokrotnie zaprzeczały zarzutom łamania praw człowieka, mówiąc, że ośrodki te są konieczne do zapobiegania ekstremizmowi religijnemu i terroryzmowi.
Autor: Nectar Gan
Przekład: Michalina Budner
Źródło: https://edition.cnn.com/2021/09/30/sport/beijing-winter-olympics-covid-measures-intl-hnk/index.html
Dodaj komentarz