Inicjatywa drukowania środków medycznych powstała w mińskim hackerspace-pracowni, gdzie tworzy się roboty, drony, programuje się i opracowuje różne techniczne projekty. Pomysłodawcy pytali znajomych lekarzy, jak im pomóc, następnie zajęli się drukowaniem specjalnych środków, stosowanych zwykle do intubacji przez lekarzy na całym świecie. Grupa inżynierów opracowała model sprzętu na drukarkę 3d i rozpoczęła próbną produkcję.

„Stworzyliśmy czat na stronie Telegram,do którego dodaliśmy lekarzy. Pokazaliśmy, co możemy zrobić i otrzymaliśmy mnóstwo zamówień od szpitali. Widzimy już,że sami sobie nie poradzimy,dlatego jesteśmy gotowi podzielić się pracą z osobami, mającymi drukarki 3d lub urządzenia laserowe CNC. Możemy przekazać materiały. Nasz cel to połączyć siły (jeden sprzęt drukuje się ok.1,5 godziny), aby dostarczyć medykom pomoc na czas”-mówią inicjatorzy akcji.

Pierwsze takie środki zostały już przekazane do kilku mińskich szpitali i są testowane przez lekarzy.

Lokalna fundacja „Dobra” została utworzona w 2017r. Jedno z jej głównych założeń to zgromadzenie zasobów finansowych, intelektualnych, organizacyjnych i innych przez firmy białoruskie i zagraniczne, aby ulepszyć inwestycje społeczne, rozwój przedsiębiorstw w kraju.

 

Tłum.:Natalia Wójcik

Źródło:https://www.belta.by/tech/view/v-belarusi-dlja-medikov-budut-pechatat-sredstva-zaschity-na-3d-printerah-385579-2020/

 

 

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
19 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.