Białoruska edukacja wysoko ceniona na całym świecie, dlatego studia na Białorusi przyciągają wielu zagranicznych studentów. W systemie edukacji Białorusi są używane dwa języki – rosyjski i białoruski.

 

Edukacja przedszkolna

Na Białorusi istnieje dobrze rozwinięty system edukacji przedszkolnej. I choć nie jest to obowiązkowe, większość małych dzieci przed szkołą uczęszczają do przedszkola.

 

Edukacja szkolna na Białorusi

Edukacja szkolna na Białorusi rozpoczyna się od 6 lat i obejmuje dwa poziomy: średnie podstawowe i średnie ogólne. Kurs szkoły podstawowej przeznaczony na 9 lat, średniej – na 11 lat. Otrzymanie certyfikatu ukończenia szkoły średniej lub średnio-specjalnej edukacji jest podstawowym dokumentem uprawniającym do przyjęcia na uczelnię.

 

Dalsza edukacja na Białorusi

W kraju ponad 50 jednostek szkolnictwa wyższego. Na Białorusi stosunek studentów do ogólnej populacji jeden z najwyższych w Europie. Wykształcenie wyższe w republice jest prestiżowym i niedrogim. Fachowe i naukowe przygotowanie studentów realizują zarówno państwowe, jak i prywatne uczelnie różnych typów:

Program kształcenia na uczelniach wyższych obejmuje 4-6 lat. Studenci stacjonarnej formy nauki, które mają dobre wyniki, otrzymują stypendium. Wszyscy absolwenci wyższych uczelni różnych form własności otrzymują dyplomy państwowe.

Na Białorusi wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego, zarówno państwowe, jak i prywatne, podlegają Ministerstwu edukacji.

W maju 2015 roku Białoruś oficjalnie stała się uczestnikiem procesu Bolońskiego – Europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego.

Czy zagraniczni studenci mogą uczyć się na uczelniach Białorusi?

Wielu zagranicznych studentów uczy się w szkołach wyższych na Białorusi. Studia dla obywateli innych państw z reguły płatne. Cena zależy od wybranej specjalności, formy studiów i uczelni.

Tłum. Irmina Michajewska

Źródło: http://www.belarus.by/ru/about-belarus/education

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
5 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.