Powyżej samoloty myśliwskie latające w szyku podczas wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych Rosji i Białorusi w ramach ćwiczeń wojskowych na poligonie Gozhsky w obwodzie grodzieńskim 12 lutego na Białorusi. LEONID SHCHEGLOV / BELTA / AFP/GETTY IMAGES

 

Jeden z czołowych ukraińskich urzędników oświadczył, że Białoruś przekazała Rosji „pełną kontrolę” nad lotniskiem Ziabrówka w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej, urzeczywistniając wcześniejsze obawy, że wykorzystywanie w co raz większym stopniu terytorium i obiektów wojskowych Białorusi potęguje presję wojenną.

 

Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział podczas czwartkowej odprawy, że lotnisko znajduje się w obwodzie homelskim. BBC podało w lutym, że baza lotnicza znajduje się 30 km od granicy z Ukrainą.

 

Gromow powiedział, że obecnie w tym miejscu prowadzone są „działania mające na celu wyposażenie rosyjskiej bazy wojskowej”, donosi wschodnioeuropejski serwis medialny NEXTA.

 

W ciągu ostatniego tygodnia prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że połączenie „bezprecedensowych sankcji” i „presji politycznej zbiorowego Zachodu” pchnęło Rosję i Białoruś w kierunku zjednoczenia.

 

Rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Ołeksandr Motuzianyk poinformował 21 czerwca, że na granicy białorusko-ukraińskiej, w obwodzie brzeskim i homelskim, znajduje się do siedmiu białoruskich batalionów, podała agencja Interfax-Ukraina.

 

„To jest do 4000 osób. Jednak musicie zrozumieć, że są tam również wojska rosyjskie”, powiedział wtedy Motuzianyk, zgodnie z angielskim tłumaczeniem. „Biorąc pod uwagę, że dziś strona białoruska zapewnia Rosji całą logistykę, całkiem możliwe, że Rosjanie będą mogli szybko przerzucić dodatkowe rezerwy na terytorium Białorusi i ewentualnie przygotować ofensywę, ale muszą się na to przygotować... Na dzień dzisiejszy jeszcze tego nie widzimy”.

 

W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że po zdobyciu Lisiczańska ostatniego dużego miasta regionu Ługańskiego, siły rosyjskie „wyzwoliły” cały wschodni region Ługańska, który należy do Ukrainy.

 

Według informacji zamieszczonych na portalu społecznościowym Telegram, podobno Rosyjski Minister Obrony Siergiej Szojgu powiedział Putinowi, że rosyjscy żołnierze i członkowie lokalnej separatystycznej milicji „ustanowili pełną kontrolę nad Lisiczańskiem i niektórymi pobliskimi osadami”, i że całkowita powierzchnia wyzwolona w tamtym czasie wynosiła 182 kilometry kwadratowe.

 

Wojenne cele Kremla mogą się urzeczywistnić, ponieważ cały wschodni region Donbasu, obejmujący obwody ługański i doniecki, ma problemy.

We wtorek gubernator Doniecka Pawło Kyrylenko wezwał 350 000 cywilów do bezpiecznej ewakuacji, po czym w czwartek rosyjski artyleryjski atak rakietowy zabił co najmniej jedną osobę i ranił sześć innych.

 

Obecnie na celowniku Rosji jest kolejne miasto Donbasu – Słowiańsk.

 

W środę brytyjskie Ministerstwo Obrony, w ramach codziennej aktualizacji informacji wywiadowczych poinformowało, że rosyjskie grupy prawdopodobnie znajdują się około 16 km na północ od miasta Słowiańsk, co jest ważne przy podejmowaniu działań strategicznych i taktycznych.

 

„Ponieważ miasto jest również zagrożone przez Centralną i Południową Grupę Rosyjskich Sił, istnieje realna możliwość, że bitwa o Słowiańsk będzie kolejną kluczową walką o Donbas” – poinformował resort.

 

 

Autor: Nick Mordowanec

Tłumaczenie: Anna Kępska

Źródło: https://www.newsweek.com/russia-control-belarus-zyabrovka-airfield-20-miles-ukraine-1722757

 

 

 

Państwo: 
Dział: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.