Zdjęcie: Jedna z grup osób ubiegających się o azyl, uważana za przybyszy z Afganistanu, stoi w Usnarzu Górnym w czasie próby potwierdzenia intencji zawnioskowania o międzynarodową ochronę w Polsce u dobrowolnie zgłaszających się polskich prawników, w obecności prasy i polskiego posła, północnowschodnia Polska niedaleko granicy z Białorusią, w dniu 20 sierpnia (Wojtek Radwański/AFP)

Stan wyjątkowy dałby władzom szersze uprawnienia na granicy w monitorowaniu i kontroli przepływu ludzi.

 

Polski rząd zwrócił się we wtorek do prezydenta w celu ogłoszenia stanu wyjątkowego w dwóch regionach na granicy z Białorusią po tym, jak polska Straż Graniczna poinformowała, że w tym miesiącu miały miejsce setki nielegalnych przekroczeń granicy. Polska rozpoczęła w zeszłym tygodniu budowę ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy, aby ograniczyć napływ osób ubiegających się o azyl z krajów takich jak Irak i Afganistan, przekraczających granicę od strony Białorusi.

Stan wyjątkowy dałby władzom szersze uprawnienia w monitorowaniu i kontrolowaniu przepływu osób. Prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i sprawiedliwość (PiS), prawdopodobnie zatwierdzi stan wyjątkowy, który potrwa 30 dni i obejmie część województwa podlaskiego i lubelskiego.

Sytuacja na granicy z Białorusią jest kryzysowa i wciąż napięta”- powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, w czasie gdy zapowiadał to posunięcie.

Stosunki między Unią Europejską a Białorusią gwałtownie się pogorszyły w ciągu ostatniego roku, odkąd prezydent Aleksander Łukaszenko ogłosił zwycięstwo w wyborach, uznawane przez opozycję oraz kraje zachodnie za sfałszowane.

Zdjęcie: Zdjęcie słupków granicznych na Polsko-Białoruskiej granicy niedaleko wioski Usnarz Górny, Polska, 23 sierpnia (Kacper Pempel/Reuter)

UE nałożyła sankcje gospodarcze na Białoruś oraz oskarżyła Łukaszenkę o celowe zachęcanie osób ubiegających się o azyl do nielegalnego przekraczania granic Polski oraz krajów bałtyckich Łotwy i Litwy jako formę „wojny hybrydowej”. „Reżim Łukaszenki postanowił przepchać tych ludzi na terytorium Polski, Litwy i Łotwy w celu ich destabilizacji” - powiedział Morawiecki.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział, że planowany stan wyjątkowy będzie dotyczył głównie obszarów na granicy lub w jej pobliżu. Zachowanie Białorusi postrzegane jest również przez Polskę jako odwet za decyzję Warszawy w sprawie udzielenia schronienia Krystynie Tsimanouskiej, białoruskiej lekkoatletce, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk w Tokio. Mińsk nie udzielił odpowiedzi na prośby w sprawie komentarza.

Polskie władze spotkały się z krytyką organizacji praw człowieka w związku z nieprzyjęciem uchodźców oraz odmówieniem tym, którzy są na granicy adekwatnej opieki zdrowotnej. Warszawa mówi, że są oni w gestii władz białoruskich.

Tłumaczenie: Krzysztof Halerz

Źródło: https://www.aljazeera.com/news/2021/8/31/belarus-border-poland-seeks-emergency-order-amid-migrant-surge

Państwo: 

Komentarze

Wysłane przez where can i buy... (niezweryfikowany) w

Misoprostol 2mg

Wysłane przez Mobile Application (niezweryfikowany) w

I enjoy you because of all your valuable work on this site. My mother delights in carrying out investigations and it is easy to understand why. We hear all regarding the lively form you convey important items on this web site and in addition cause participation from other individuals on the area of interest while our favorite princess is truly discovering a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. Your carrying out a great job. <a href=https://www.blogexpander.com/>blog</a>
I always use <a href=https://1llo.short.gy/jkJEIy>url shortener</a>
It is very helpful.

Wysłane przez Floy (niezweryfikowany) w

Дивитися фільми українською мовою онлайн в HD якості link

Strony

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
12 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.