Rosnąca presja z powodu sankcji UE i USA zmusi Aleksandra Łukaszenkę do odejścia, uważa Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Decydująca walka z reżimem na Białorusi odbędzie się wiosną tego roku,myśli Paweł Łatuszka, członek Prezydium Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji.

Aleksander Łukaszenka, któryobecnie rządzi na Białorusi, będzie zmuszony podać się do dymisjiw najbliższych miesiącach. Taką opinię wyraziła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika 'Bild am Sonntag', który ukazał się w niedzielę 28 lutego. Według Cichanouskiej, rosnąca na obecny reżim presja ze strony UE i USA doprowadzi do dymisji Łukaszenki.

"Presja będzie rosła z dnia na dzień, a pewnego dnia stanie się dla Łukaszenki nadmierna, więc odejdzie",— powiedziała Cichanouska. "Reżim Łukaszenki upadnie w tym roku, myślę, że odejdzie wiosną",— dodała.

Łatuszka apeluje o izolacjęgospodarczą Białorusi

Z kolei były minister kultury Białorusi, członek Prezydium Rady Koordynacyjnej Opozycji Paweł Łatuszka, który został zmuszony do wyjazdu do Polski jesienią 2020 roku, apeluje o dążenie do całkowitej izolacji gospodarczej Białorusi. "Jesteśmy gotowi nałożyć sankcje na sześć lub dwanaście miesięcy, jeśli po tym sytuacja się poprawi",— powiedział opozycjonista w wywiadzie dla tygodnika 'Welt am Sonntag'.

Z punktu widzenia Łatuszki Unia Europejska musi zawiesić wszelkie stosunki gospodarcze z Białorusią, aby aparat reżimu Łukaszenki nie mógł już "ratować środków na międzynarodowych rynkach finansowych". Jednocześnie opozycjonista, podobnie jak Swiatłana Cichanouska, wyraziłprzekonanie, że "decydująca walka" między protestującymi a obecnym rządem odbędzie się wiosną.

Masowe protesty na Białorusi przeciwko reżimowi Łukaszenki

W wyniku masowych protestów, które rozpoczęły się na Białorusi natychmiast po ogłoszeniu zwycięzcy wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 roku. Tysiące osób zostało rannych, aresztowanych i zatrzymanych, w tym dziesiątki dziennikarzy. Dziewięć osób zginęło.

Była kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska, która po wyborach została zmuszona do opuszczenia Białorusi w obawie o własne bezpieczeństwo, aktywnie wspiera ruch protestacyjny w tym kraju, w tym na poziomie negocjacji ze światowymi przywódcami politycznymi.

Autor: Mikhail Panasenkov

źródło: dw.com

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.