10 grudnia Rada Koordynacyjna (RK) opozycji Białorusi ogłosiła otwarcie ambasad narodowych w wielu innych krajach. Informacja o tym została opublikowana na kanale liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w Telegram.

Celem nowych alternatywnych ambasad jest "ochrona praw, wsparcie i solidarność Białorusinów" mieszkających poza granicami kraju. "Musimy skierować wszystkie nasze siły, całą naszą energię, całą naszą uwagę na wspólną sprawę. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest, abyśmy byli razem" — poinformowała Cichanouska w komunikacie.

Jak podaje Tut.by, ambasady narodowe zostały otwarte w 14 krajach: Brazylii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii, Litwie, Portugalii, Słowenii, Ukrainie, Finlandii, Francji, Czechach, Szwecji i Korei Południowej. W Szkocji i Katalonii pojawiły się konsulaty narodowe.

Agencja Interfax zwraca uwagę, że członek Prezydium Sądu Konstytucyjnego Pawieł Łatuszka mówił o utworzeniu takich ambasad w 20 krajach, w tym Rosji, Litwie, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Brazylii. Dodał, że "ambasady narodowe" nie są zobowiązane do wypełniania wszystkich zadań stojących przed oficjalnymi przedstawicielstwami Białorusi. Nowe organy będą zbierać informacje od potrzebujących pomocy Białorusinów i rozpowszechniać dane o rzeczywistej sytuacji w kraju.

Protesty na Białorusi rozpoczęły się w sierpniu, po głosowaniu w wyborach prezydenckich. Krajowa Centralna Komisja Wyborcza twierdzi, że wygrał je Aleksander Łukaszenka z ponad 80% głosów, a Cichanouska — nieco ponad 10%.

Siły bezpieczeństwa brutalnie zatrzymują protestujących, wielu zatrzymanych mówiło o zastosowaniu wobec nich przemocy. Wszyscy członkowie opozycyjnego Sądu Konstytucyjnego zostali zatrzymani lub wywiezieni z kraju, w tym Cichanouska.

 

Autor:

Mikhail Panasenkov

Żródło:

www.novayagazeta.ru

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
10 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.