Białoruski dziennikarz Roman Protasiewicz nie przebywa już dłużej w więzieniu. Umieszczono go w areszcie domowym w Mińsku, jak donosi BBC ojciec partnerki Protasiewicza. Rosyjska ambasada potwierdziła, że do mieszkania przeniesiono również Sofię Sapegę, czyli partnerkę mężczyzny.

Sapega i Protasiewicz 23 maja br. siedzieli w samolocie, który został zmuszony do lądowania w Białorusi. Samolot był w drodze z Grecji do Litwy, kiedy zawrócono go do Mińska. Stało się to na polecenie władz białoruskich, które mówiły o „zagrożeniu bombowym”. Protasiewicz oraz Sapega zostali aresztowani na lotnisku, a następnie zabrano ich do więzienia KGB w Mińsku.

Poprawa, ale brak wolności

Ojczym Sapegi powiedział w wywiadzie dla BBC, że jego córka najprawdopodobniej już od dwóch do trzech dni przebywa w mieszkaniu w Mińsku. Wiadomość ta była dla niego zaskoczeniem, ponieważ rodziny nie dostają prawie żadnych informacji od władz. „Ciężko jest to skomentować, ponieważ nie wiemy, jaka polityczna gra się tam rozgrywa”.

Przedstawiciel białoruskiej liderki opozycji Swiatłany Cichanouskiej stwierdził, że areszt domowy jest poprawą w stosunku do więzienia, w którym umieszczono Protasiewicza i Sapegę, ale nie można w żadnym przypadku mówić o wolności. „To po prostu inny rodzaj więzienia, straże KGB przebywają w tym samym pomieszczeniu, co on” – napisał na Twitterze. Również opozycja obawia się, że Sapega i Protasiewicz zostaną wykorzystani w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie nałożonych sankcji.

Przed aresztowaniem Protasiewicz wyjawił, że obawia się możliwej kary śmierci, jako iż znajdzie się na białoruskiej liście terrorystów. Dziennikarz otwarcie krytykował reżim Aleksandra Łukaszenki; jest również założycielem portalu Nexta.

Portal ten odgrywał ważną rolę w przekazywaniu wiadomości o protestach na wielką skalę przeciwko Łukaszence, które miały miejsce w zeszłym roku. Mężczyzna jest podejrzany o podżeganie do niepokoju i może zostać skazany na wiele lat więzienia, jeśli wyrok zostanie wydany na Białorusi.

Tłumaczenie: Agata Furmanek

Źródło: https://nos.nl/artikel/2386545-huisarrest-voor-protasevitsj-en-vriendin-...

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
3 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.