Na zdjęciu Stepan Putilo Fot. Mateusz Marek (PAP)

Dnia 29 maja 2020 roku na Białorusi rozpoczęły się protesty, które trwają po dziś dzień. Pierwsze pokojowe demonstracje na ulicach Mińska i innych miast były reakcją na aresztowanie opozycyjnych kandydatów na prezydenta oraz wykluczenie ich udziału w wyborach prezydenckich (9 sierpnia 2020). Jednak gdy opublikowano pierwsze oficjalne sondaże, w których rzekomo ówczesny (i aktualny) prezydent Aleksander Łukaszenka zwyciężył miażdżącą sumą głosów, protesty ogarnęły o wiele więcej miast na terenie całej Białorusi. Celem tych manifestacji było uczciwe przeliczenie głosów i dymisja prezydenta Łukaszenki. Natomiast już w sierpniu, ubiegłego roku zamieszki dotyczyły nie tylko, wspomnianych wcześniej wydarzeń, ale również innych naruszeń porządku publicznego. W pewnym momencie pokojowe spacery, żądające sprawiedliwości zaczęły być rozpraszane przez siły bezpieczeństwa. Doszło wtedy między innymi do starć z białoruskim OMON-em. Jednak rząd Białorusi utrzymuje, że wszelkie konflikty i użycia siły nastąpiły dopiero po prowokacjach, które miały miejsce ze strony demonstrantów.

Białoruś odcięta od sieci ze względu na cenzurę.

Jak można się domyślać, przy takiej eskalacji protestów, nie trzeba było długo czekać, aż zostaną podjęte kroki związane z cenzurą treści. Szczególnie tej pojawiającej się w internecie. Od wyborów prezydenckich Białoruś została praktycznie odcięta od sieci. Głównym źródłem informacji stała się aplikacja Telegram, która pozwala na przesyłanie zaszyfrowanych wiadomości. To właśnie na nią przeniosły się niezależne media i blogerzy. Wśród tych osób znalazł się również Stepan Putilo.

Niesamowity sukces Stepana Putilo i kanału NEXTA.

Stepan Putilo znany również jako Stepan Swietlow to mieszkający w Polsce dziennikarz, a jednocześnie popularny białoruski bloger, reżyser, youtuber, muzyk, influencer i osobowość medialna, twórca i prowadzący program rozrywkowy Subiektyw w Telewizji Biełsat (telewizja ta nadaje w języku białoruskim i rosyjskim, ale jest też częścią Telewizji Polskiej). Putilo jest również znanym autorem popularnych kanałów społecznych i politycznych. Jego kanały jeszcze na początku sierpnia, ubiegłego roku, miały 340 tys. subskrybcji. Jednak już po paru dniach, ta liczba skoczyła do 1,2 mln, a ostatnio kanał NEXTA live przebił 2 mln obserwujących. To fenomen, bo grono oglądających twórczość Putila na Telegramie sięga jednej piątej całej populacji Białorusi. W tworzeniu kanałów brał również czynny udział Roman Protasewicz, który do września 2020 roku, był naczelnym redaktorem NEXTA. O swoim odejściu z projektu poinformował na Twitterze.

NEXTA stał się „kluczowym kanałem mobilizującym i koordynującym".

Siedziba serwisu NEXTA z redakcją mieści się w Warszawie i nie służy już tylko jako źródło informacji o wydarzeniach na Białorusi. Eksperci obserwujący na bieżącą wydarzenia, za wschodnią granicą Polski zgodnie stwierdzają, że kanał ten stał się „kluczowym kanałem mobilizującym i koordynującym" antyprezydenckie protesty. Podczas komunikatów nadawanych na kanale NEXTA podawane były między innymi informacje o lokalizacji wojsk rządowych, miejscach gdzie można się skryć przed łapanką OMON-u pojawiały się też prośby o udostępnianie domowej sieci Wi-Fi dla protestujących, informacje o wiecach czy filmy z policjantami palącymi mundury.

Za co więc ta ekstradycja?

I to właśnie w związku z takimi treściami, udostępnionymi na kanale przez Stepana Putilo i Romana Protasewicza, pod koniec października 2020 roku Centralny Sąd Rejonowy w Mińsku uznał NEXTA i jego logo za materiały ekstremistyczne a Białoruski Komitet Śledczy oskarżył mężczyzn o organizowanie masowych zamieszek i zbiorowych akcji rażąco naruszających porządek publiczny – art. 293 i art.  342 Kodeksu Karnego Republiki Białoruskiej. Przeciw mężczyznom wszczęto również postępowanie karne z art. 130 Kodeksu Karnego za działania mające na celu podżeganie do wrogości społecznej na gruncie przynależności zawodowej. Dotyczyło to dwóch grup zawodowych mianowicie przedstawicieli władz i funkcjonariuszy organów ścigania. Były redaktor oraz założyciel kanałów NEXTA i NEXTA Life na serwisie Telegram zostali również umieszczeni, przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi, na liście osób powiązanych z działalnością terrorystyczną, jak podaje komunikat KGB wydany w tej sprawie, mężczyźni zostali wpisani na listę w związku z oskarżeniami z artykułu „Zamieszki na masową skalę”.  Jakby tego było mało poza oskarżeniami o „organizację zamieszek na skalę masową” Putilo i Protasewicz są posądzani na Białorusi również za „organizację działań grupowych, rażąco zakłócających porządek publiczny”. Zostali również wpisani na  międzypaństwową listę osób poszukiwanych.

Ponieważ obaj mężczyźni przebywają na terenie Polski, Białoruski Komitet Śledczy zażądał ekstradycji Stepana Putilo i Romana Protasewicza. Jako iż Białoruś posiada podpisaną z Polską umowę o pomocy prawnej w sprawach karnych, która reglamentuje także kwestię właśnie ekstradycji, a Warszawa została wskazana jako miejsce aktualnego pobytu mężczyzn, kierownik działu prawa międzynarodowego Białorusi Michaił Wawulo, oświadczył, że Komitet Śledczy skierował już dokumenty o ekstradycję z Polski Stepana Putilo i Romana Protasewicza.

Redakcja

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.