Jak podało Ministerstwo Obrony Rosji, 11 grudnia odnotowano przypadek naruszenia zawieszenia broni w rejonie Hadrut Górskiego Karabachu. Władze Armenii informują, że Azerbejdżan wznowił ofensywę na południu samozwańczej republiki.
 
Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło pierwszy przypadek naruszenia rozejmu w Górskim Karabachu po zakończeniu działań wojennych i rozpoczęciu rosyjskiej operacji pokojowej. "Na dwudziestu trzech posterunkach obserwacyjnych rosyjscy żołnierze sił pokojowych prowadzą całodobowy monitoring sytuacji i kontrolę przestrzegania zawieszenia broni. 11 grudnia odnotowano jeden przypadek naruszenia zawieszenia broni w rejonie Hadrut", — informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony w komunikacie, opublikowanym w sobotę 12 grudnia.
 
Erywań: Azerbejdżan wznowił ofensywę na południu Karabachu
 
Wcześniej tego samego dnia ormiańskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało nową ofensywę armii azerbejdżańskiej na południu Górskiego Karabachu. "Strona azerbejdżańska wznowiła działania wojenne w kierunku miejscowości Stary Taglar i Hcaberd", — poinformował resort w Erewaniu. Z oświadczenia wynika, że wojsko samozwańczej Republiki Górskiego Karabachu podejmuje proporcjonalne działania, które mają na celu powstrzymania działalności jednostek azerbejdżańskich.
 
Rzecznik prasowa premiera Armenii Mane Geworgian zaznaczyła, że strona ormiańska poinformowała rosyjskie wojsko o sytuacji w Górskim Karabachu. "Ofensywne działania sił azerbejdżańskich w kierunku wsi Stary Taglar i Hcaberd powinny przede wszystkim zasłużyć na reakcję sił pokojowych Federacji Rosyjskiej. Przywództwo sił pokojowych jest w pełni poinformowane o tym, co zdarzyły się rano", — napisała na swoim profilu na Facebooku. 
 
Oficjalnie Baku nie skomentował sytuacji.
 
Zaostrzenie konfliktu w Karabachu
 
Latem 2020 roku zaostrzył się konflikt w regionie Górskiego Karabachu między Azerbejdżanem a Armenią i wojskiem samozwańczej republiki Górskiego Karabachu. 27 września w regionie rozpoczęły się działania wojenne, które trwały do początku listopada. 9 listopada premier Armenii Nikol Paszynian oraz prezydenci Azerbejdżanu i Rosji Ilham Alijew i Władimir Putin podpisali oświadczenie w sprawie całkowitego zawieszenia broni i wszelkich działań wojennych w Górskim Karabachu od 10 listopada.
 
Zgodnie z tym dokumentem wojska Azerbejdżanu i Armenii pozostają na swoich stanowiskach zdobytych w czasie walk. Baku przejął kontrolę nad trzema rejonami w regionie — Agdam na wschodzie oraz Kelbadżar i Laczyn na zachodzie. Rosyjskie siły pokojowe zostały rozmieszczone wzdłuż linii kontaktowej w Górskim Karabachu oraz wzdłuż korytarza łączącego Karabach z Armenią. Komunikację transportową w regionie kontroluje służba graniczna FSB Rosji.
 
 
 
Autor:
 
Mikhail Panasenkov
 
Źródło:
 
Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.