W dniach 27–28 czerwca UE, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Republika Mołdowy i Ukraina spotykają się, aby określić priorytety, cele i konkretne działania w celu współpracy oraz dalszej ochrony środowiska i aktywnego wykorzystania możliwości ekologicznego rozwoju. W ramach finansowanego przez UE programu „Unia Europejska na rzecz środowiska” (EU4Environment) przedstawiciele wysokiego szczebla z krajów partnerskich wschodnich, państw członkowskich Unii Europejskiej, instytucji Unii Europejskiej, partnerów międzynarodowych (OECD, EKG ONZ, ONZ Środowisko, UNIDO i Bank Światowy ) wziął udział w inauguracyjnym wydarzeniu w Brukseli.

Wydarzenie to było okazją dla wszystkich partnerów do uzgodnienia planów pracy dla poszczególnych krajów w celu ulepszenia i wdrożenia polityk, które mogą pobudzić przyjazny dla środowiska wzrost gospodarczy oraz zwiększyć odporność społeczeństw i dobrobyt obywateli.

„Nasza współpraca w zakresie środowiska naturalnego z krajami Partnera Wschodniego jest silniejsza niż kiedykolwiek i już przynosi wymierne korzyści w codziennym życiu obywateli w całym regionie. UE i jej sześciu wschodnich partnerów wspólnie pracują nad zwiększeniem naszych wspólnych ambicji w zakresie ochrony środowiska i wyzwań związanych z klimatem. Nie ma czasu do stracenia. Dzisiejsze spotkanie zgromadziło wszystkich partnerów w celu uzgodnienia dalszych kroków. ”Powiedziała Katarína Mathernová, zastępca dyrektora generalnego ds. sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia w Komisji Europejskiej.

Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Republika Mołdowy i Ukraina są zobowiązane do aktywnego wdrażania celów zrównoważonego rozwoju i innych zobowiązań międzynarodowych, w tym dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu na mocy porozumienia paryskiego. Ponadto, w ramach Partnerstwa Wschodniego, Unia Europejska wraz ze wszystkimi partnerami zgodziła się również na niektóre cele w ramach „20 elementów do 2020 r.”. W tym kontekście program EU4Environment wspiera kraje w przechodzeniu na bardziej ekologiczne, bardziej wydajne i zrównoważone gospodarki, a także w rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Środki uzupełniające zostaną wdrożone w ramach programu EU4Climate.

EU4Environment opiera się na osiągnięciach poprzednich programów finansowanych przez UE, które przyniosły ważne zmiany w polityce i środki na poziomie przedsiębiorstw. Na przykład wcześniejsze prace przyczyniły się do przyjęcia nowych przepisów dotyczących oceny oddziaływania na środowisko strategii, planów i projektów inwestycyjnych w Azerbejdżanie, na Białorusi, w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie. Ponad 400 przedsiębiorstw otrzymało porady ekspertów w celu znalezienia ekologicznych rozwiązań, które przyniosą roczne oszczędności w wysokości około 10 milionów euro. Sześciu wschodnich partnerów zidentyfikowało także dodatkowe obszary ochrony przyrody czterokrotnie większe niż Belgia.

 

Tło:

EU4Environment to projekt finansowany przez Unię Europejską o wartości 20 mln EUR, mający na celu wsparcie Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Republiki Mołdowy i Ukrainy we wdrażaniu porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu, ulepszeniu polityk i ustawodawstwa klimatycznego oraz zmniejszeniu wpływu zmian klimatu na życie ludzi. EU4Environment współpracuje z sześcioma krajami w celu zachowania i lepszego wykorzystania ich kapitału naturalnego, zwiększenia dobrobytu ludzi w środowisku i wykorzystania nowych możliwości rozwoju. Na przykład wspierane są firmy, zwłaszcza małe i średnie, w celu oszczędzania energii, wody i materiałów. Czołowi eksperci międzynarodowi doradzają również administracjom krajowym w zakresie lepszego zarządzania środowiskiem, takim jak zapewnienie zgodności z prawem, efektywne wykorzystanie finansów publicznych i budowanie zdolności administracyjnych.

tłumaczenie: Dorota Smoleńska

źródło: https://www.euneighbours.eu/en/east/stay-informed/news/eu-and-six-eastern-partne...

 

Państwo: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
7 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.