Armenia oskarżyła Azerbejdżan o atak na zabytkową katedrę w Górskim Karabachu. Dwóch rosyjskich dziennikarzy zostało rannych w ostrzałach. Azerbejdżan odrzucił zarzuty, mówiąc, ostrzał że nie był skierowany na miejsca kultu religijnego

Mówi się, że kopuła Katedry Świętego Zbawiciela - znanej również jako Katedra Ghazanchetsots - została przebita przez muszlę, która uszkodziła części wnętrza. Lokalne raporty twierdziły, że dzieci i dorośli schronili się w katedrze, ale nie zostali zabici ani ranni. Kilka godzin później katedra została ponownie uderzona, raniąc dwóch rosyjskich dziennikarzy, z których jeden został ciężko ranny - podają władze armeńskie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii stwierdziło, że ostrzał był „potworną zbrodnią i wyzwaniem dla cywilizowanej ludzkości”. Stwierdzono, że atakowanie miejsc kultu religijnego stanowi zbrodnię wojenną. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu zaprzeczyło atakowi na katedrę i stwierdziło, że jego armia „nie bierze na cel historycznych, kulturowych, a zwłaszcza religijnych budynków i pomników”.

Katedra w mieście Shusha została zbudowana w XIX wieku i wcześniej została zniszczona podczas przemocy etnicznej w 1920 roku. Została odrestaurowana po starciach w latach 90-tych. Należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

Walki w regionie wybuchły dwa tygodnie temu, zabijając setki ludzi - w tym co najmniej 350 żołnierzy Górskiego Karabachu, nieznaną liczbę żołnierzy azerbejdżańskich i dziesiątki cywilów. Pomimo międzynarodowych apeli o spokój, walki toczą się nadal przy użyciu ciężkiej artylerii, samolotów bojowych i dronów.  

Chrześcijańskie wojska ormiańskie kontrolują ten region od dziesięcioleci, ale ONZ uznaje ten region za należący głównie do muzułmańskiego Azerbejdżanu. Turcja popiera Azerbejdżan w konflikcie, a Rosja - Armenię. Międzynarodowi mediatorzy mieli spotkać się w czwartek w Genewie, aby powstrzymać narastający konflikt. Oczekiwania na przełom na spotkaniach za zamkniętymi drzwiami były jednak niskie. W czwartek celem ataków była również sporna stolica regionu Stepanakert.

 

Autor: Sebastian Pawlaczyk

Państwo: 

Dodaj komentarz

Zwykły Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Przepisując ciąg znaków z obrazka udowodnij że nie jesteś botem.
9 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.