Szósta rocznica zabójstwa Borysa Niemcowa
W szóstą rocznicę zabójstwa rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa w wielu miastach Rosji i świata odbyły się akcje ku jego pamięci. W Moskwie na miejscu zabójstwa polityka odbyła się ceremonia składania kwiatów. Policja nie ingerowała w akcję.
Nadmierna śmiertelność w Rosji: w 2020 roku na koronawirusa zmarło ponad 350 tysięcy osób
Federalna służba statystyki Rosstat opublikowała 8 lutego dane dotyczące śmiertelności w Rosji w 2020 roku. Wynika z nich, że w kraju od kwietnia do 31 grudnia wskaźnik nadmiernej śmiertelności wynosił 358 tys. osób.
Ukraińcy nie są królikami: Zełenski wyjaśnił odmowę szczepień Sputnikiem V
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyjaśnił, dlaczego obywatele jego kraju nie będą szczepić się rosyjską szczepionką przeciwko koronawirusowi Sputnik V. Według niego, nie należy przeprowadzać eksperymentów na Ukraińcach, ponieważ nie są królikami.
Kreml jak bunkier
Odkąd Rosjanie zaczęli protestować przeciwko zatrzymaniu lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, siły bezpieczeństwa najwyraźniej otrzymały zielone światło do aresztowania protestujących - i aresztowały tysiące. Jeśli Rosjanie włączają syrenę samochodową na znak solidarności z protestującymi, to też podejmują ryzyko. Oficjalna odpowiedź na ich działan
Jak wyglądał pierwszy dzień rozprawy Nawalnego w związku ze zniesławieniem weterana
Sąd zaczął rozpatrywać sprawę Aleksieja Nawalnego oskarżonego o zniesławienie 94-letniego weterana. Pokrzywdzony został przesłuchany w trybie online w obecności drugiego sędziego, który w trakcie posiedzenia musiał wezwać do kombatanta karetkę.
WERDYKT DLA ROSJAN. DLACZEGO DZISIAJ ROSJANIN NIE MOŻE BYĆ APOLITYCNY?
Werdykt dla Aleksieja Nawalnego, czyli kara pozbawienia wolności na 3,5 roku w sprawie finansowej z 2014 roku, to jest werdykt dla wszystkich Rosjan w sprawie praw człowieka, demokracji, wolności słowa, zmiany władzy i sprawiedliwości. A jednocześnie werdykt partii rządzącej i stojącego na jej czele tyrana. To nie jest wybaczone ani zapomniane.⠀
Relacje Warszawa-Kijów. Po co nam Ukraina?
„Ukraina wcale nie jest Polsce do niczego potrzebna. Wyjątek stanowi to, by pełniła ona rolę bufora od głównej części Rosji, co i tak przecież dostajemy od Ukrainy za darmo. Wystarczy, że ta po prostu istnieje” - napisał Marcin Skalski dla portalu kresy.pl
Aleksiej Nawalny: Policja przeprowadziła naloty na biura i mieszkania aresztowanego krytyka Kremla
Rosyjska policja dokonała nalotu na biura i apartamenty przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego, który przebywa w więzieniu po powrocie do kraju 17 stycznia.
W strefie lądowania
Jak Aleksiej Nawalny został powitany na lotnisku Wnukowo przez jego zwolenników i funkcjonariuszy struktur siłowych.
Turcja zaangażowała dwa helikoptery w poszukiwania ukraińskich marynarzy
W poniedziałek 18 stycznia zaangażowano dwa helikoptery w poszukiwania kolejnych pięciu marynarzy z ukraińskiego masowca Arvin, który zatonął w przeddzień u wybrzeży tureckiej prowincji Bartin.
Aleksiej Nawalny wezwał Rosjan do masowych protestów
Po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego, który wrócił z Niemiec, jego sztaby w całym kraju przygotowują wiece 23 stycznia.
Represje i wezwanie do prokuratury: codzienność niezależnych mediów w regionach Białorusi
Dla wielu niezależnych dziennikarzy i redakcji w białoruskich regionach miniony rok był anomalny pod względem represji ze strony władz. Początek 2021 roku też nie jest optymistyczny.
Architekt z Wiednia buduje operę na Krymie. A co z sankcjami UE?
Austriacki autor projektu opery w anektowanym Sewastopolu ma poważne problemy. Prokuratura w Wiedniu zajęła się możliwym naruszeniem sankcji UE, a niemieccy inżynierowie już zrezygnowali z udziału w projekcie.
Sportowy Sąd Arbitrażowy zakazał Władimirowi Putinowi udziału w Igrzyskach Olimpijskich
Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie zakazał prezydentowi Rosji, członkom rządu i parlamentu, oraz administracji prezydenta udziału w Mistrzostwach Świata i Igrzy-skach Olimpijskich do końca 2022 roku.
Ukrzaliznycia nie wstrzyma pociągów podczas styczniowego lockdownu
Na Ukrainie nie będą ograniczać połączeń kolejowych podczas wzmocnionej kwarantanny w dniach 8-24 stycznia.
Białoruska opozycja ogłosiła otwarcie alternatywnych ambasad narodowych
10 grudnia Rada Koordynacyjna (RK) opozycji Białorusi ogłosiła otwarcie ambasad narodowych w wielu innych krajach. Informacja o tym została opublikowana na kanale liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w Telegram.
Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przy siedzibie FSB w Karaczajo-Czerkiesji
W piątek, 11 grudnia, przy budynku siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w miejscowości Uczkeken w Karaczajo-Czerkiesji doszło do wybuchu.
Bohdan Wesołowski - pierwszy ukraiński jazzman, pochodzący ze Styja
Imię Bohdana Wesołowskiego – kompozytora, który pracował w sferze ukraińskiej muzyki popularnej – było dobrze znane na świecie. Jego kompozycje – pieśni w rytmie walca, tanga czy fokstrota - stawały się szlagerami tanecznymi i brzmiały na najbardziej prestiżowych scenach świata w USA, Argentynie, Australii oraz w wielu innych państwach Europy.
Białoruski "Marsz sąsiadów": nowa taktyka protestujących zdezorientowała służby bezpieczeństwa
Po zmianie formatu przez protestujących, którzy zdecydowali się protestować w sypialnianych dzielnicach-blokowiskach, liczba zatrzymań zaczęła spadać.
"A Bóg pokoju rychło zetrze szatana pod stopami waszymi": Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosła
Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wyklął Aleksandra Łukaszenkę za "popełnienie bezprawia, prześladowanie i zabijanie prawosławnych i innych pokojowo nastawionych chrześcijan w imię prawdy na Białorusi". Arcybiskup Świętosław Łohin ogłosił to podczas liturgii 22 listopada w soborze katedralnym św. Cyryla z Turowa w Toronto w Kanadzie.

Strony