WERDYKT DLA ROSJAN. DLACZEGO DZISIAJ ROSJANIN NIE MOŻE BYĆ APOLITYCNY?
Werdykt dla Aleksieja Nawalnego, czyli kara pozbawienia wolności na 3,5 roku w sprawie finansowej z 2014 roku, to jest werdykt dla wszystkich Rosjan w sprawie praw człowieka, demokracji, wolności słowa, zmiany władzy i sprawiedliwości. A jednocześnie werdykt partii rządzącej i stojącego na jej czele tyrana. To nie jest wybaczone ani zapomniane.⠀
Relacje Warszawa-Kijów. Po co nam Ukraina?
„Ukraina wcale nie jest Polsce do niczego potrzebna. Wyjątek stanowi to, by pełniła ona rolę bufora od głównej części Rosji, co i tak przecież dostajemy od Ukrainy za darmo. Wystarczy, że ta po prostu istnieje” - napisał Marcin Skalski dla portalu kresy.pl
Aleksiej Nawalny: Policja przeprowadziła naloty na biura i mieszkania aresztowanego krytyka Kremla
Rosyjska policja dokonała nalotu na biura i apartamenty przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego, który przebywa w więzieniu po powrocie do kraju 17 stycznia.
W strefie lądowania
Jak Aleksiej Nawalny został powitany na lotnisku Wnukowo przez jego zwolenników i funkcjonariuszy struktur siłowych.
Turcja zaangażowała dwa helikoptery w poszukiwania ukraińskich marynarzy
W poniedziałek 18 stycznia zaangażowano dwa helikoptery w poszukiwania kolejnych pięciu marynarzy z ukraińskiego masowca Arvin, który zatonął w przeddzień u wybrzeży tureckiej prowincji Bartin.
Aleksiej Nawalny wezwał Rosjan do masowych protestów
Po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego, który wrócił z Niemiec, jego sztaby w całym kraju przygotowują wiece 23 stycznia.
Represje i wezwanie do prokuratury: codzienność niezależnych mediów w regionach Białorusi
Dla wielu niezależnych dziennikarzy i redakcji w białoruskich regionach miniony rok był anomalny pod względem represji ze strony władz. Początek 2021 roku też nie jest optymistyczny.
Architekt z Wiednia buduje operę na Krymie. A co z sankcjami UE?
Austriacki autor projektu opery w anektowanym Sewastopolu ma poważne problemy. Prokuratura w Wiedniu zajęła się możliwym naruszeniem sankcji UE, a niemieccy inżynierowie już zrezygnowali z udziału w projekcie.
Sportowy Sąd Arbitrażowy zakazał Władimirowi Putinowi udziału w Igrzyskach Olimpijskich
Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie zakazał prezydentowi Rosji, członkom rządu i parlamentu, oraz administracji prezydenta udziału w Mistrzostwach Świata i Igrzy-skach Olimpijskich do końca 2022 roku.
Ukrzaliznycia nie wstrzyma pociągów podczas styczniowego lockdownu
Na Ukrainie nie będą ograniczać połączeń kolejowych podczas wzmocnionej kwarantanny w dniach 8-24 stycznia.
Białoruska opozycja ogłosiła otwarcie alternatywnych ambasad narodowych
10 grudnia Rada Koordynacyjna (RK) opozycji Białorusi ogłosiła otwarcie ambasad narodowych w wielu innych krajach. Informacja o tym została opublikowana na kanale liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w Telegram.
Zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze przy siedzibie FSB w Karaczajo-Czerkiesji
W piątek, 11 grudnia, przy budynku siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w miejscowości Uczkeken w Karaczajo-Czerkiesji doszło do wybuchu.
Bohdan Wesołowski - pierwszy ukraiński jazzman, pochodzący ze Styja
Imię Bohdana Wesołowskiego – kompozytora, który pracował w sferze ukraińskiej muzyki popularnej – było dobrze znane na świecie. Jego kompozycje – pieśni w rytmie walca, tanga czy fokstrota - stawały się szlagerami tanecznymi i brzmiały na najbardziej prestiżowych scenach świata w USA, Argentynie, Australii oraz w wielu innych państwach Europy.
Białoruski "Marsz sąsiadów": nowa taktyka protestujących zdezorientowała służby bezpieczeństwa
Po zmianie formatu przez protestujących, którzy zdecydowali się protestować w sypialnianych dzielnicach-blokowiskach, liczba zatrzymań zaczęła spadać.
"A Bóg pokoju rychło zetrze szatana pod stopami waszymi": Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosła
Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wyklął Aleksandra Łukaszenkę za "popełnienie bezprawia, prześladowanie i zabijanie prawosławnych i innych pokojowo nastawionych chrześcijan w imię prawdy na Białorusi". Arcybiskup Świętosław Łohin ogłosił to podczas liturgii 22 listopada w soborze katedralnym św. Cyryla z Turowa w Toronto w Kanadzie.
Inicjatywa UE
Z inicjatywą pomocy w obronie prawa wyboru Polek odnośnie aborcji ruszyły Czechy, Szwecja, Islandia i Norwegia.
Zwolennicy dwóch partii opuścili protest opozycji w Batumi
Protesty nie mają nic wspólnego z powrotem eksprezydenta Gruzji do ojczyzny – powiadomił lider partii „Lelo”
Ormianie uciekają z Karabachu, paląc swoje domy
Kilka dni po zakończeniu wojny w Karabachu domy ponownie stanęły w płomieniach. Ormianie, dla których wojna zakończyła się klęską, uciekają, paląc to, czego nie mogą zabrać ze sobą.
Opozycja w Gruzji twierdzi, że wybory zostały skradzione i wzywa do protestów
W niedzielę 1 listopada przed gmachem parlamentu w centrum Tbilisi odbył się wiec opozycji. Demonstranci nie zgadzają się z wynikami wyborów parlamentarnych 31 października, w których, zgodnie z oficjalnymi wynikami, większość głosów zdobyła rządząca partia "Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja".
Okrągły stół pod konwojem, dlaczego Łukaszenka był w więzieniu
"Łukaszenka jest w areszcie KGB — marzenie milionów stało się rzeczywistością"— tak idealnie należałoby ogłosić w telewizji publicznej jego spotkanie z więźniami politycznymi w sobotę wieczorem.

Strony