
1 lipca Ministerstwo Obrony zapowiedziało na swoim profilu na Facebooku defiladę wojskową poświęconą trzydziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, w której wezmą udział kobiety w czółenkach na wysokich obcasach. Doprowadziło to do skandalu na wielką skalę i oskarżeń organizatorów parady o seksizm.

35 lat temu, 26 kwietnia 1986 r., w elektrowni atomowej „Włodzimierz Iljicz Lenin” niedaleko miasta Prypeć na terytorium ówczesnej ZSRR, a dzisiejszej Ukrainy, doszło do awarii jednego z reaktorów, a konsekwencje tego wydarzenia są uważane za największą katastrofę ekologiczną w historii energetyki jądrowej i pozostają wciąż badane przez naukowców.

Już zauważono, że rok 2020 stał się w pełni tego słowa znaczeniu dramatycznym dla ludzkości...

Dla wielu niezależnych dziennikarzy i redakcji w białoruskich regionach miniony rok był anomalny pod względem represji ze strony władz. Początek 2021 roku też nie jest optymistyczny.

Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie zakazał prezydentowi Rosji, członkom rządu i parlamentu, oraz administracji prezydenta udziału w Mistrzostwach Świata i Igrzy-skach Olimpijskich do końca 2022 roku.

Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wyklął Aleksandra Łukaszenkę za "popełnienie bezprawia, prześladowanie i zabijanie prawosławnych i innych pokojowo nastawionych chrześcijan w imię prawdy na Białorusi". Arcybiskup Świętosław Łohin ogłosił to podczas liturgii 22 listopada w soborze katedralnym św. Cyryla z Turowa w Toronto w Kanadzie.

Protesty nie mają nic wspólnego z powrotem eksprezydenta Gruzji do ojczyzny – powiadomił lider partii „Lelo”

Armenia i Azerbejdżan oskarżają się nawzajem o naruszenia reżymu zawieszenia broni.

Biuro prokuratora generalnego otworzy sprawę przeciwko byłemu wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi. Odpowiednia decyzja pojawiła się na stronie internetowej Jednolitego Krajowego Rejestru Decyzji Sądowych.

Ratownicy przekonują,że wskaźniki zanieczyszczenia substancjami radioaktywnymi wykazują brak zagrożenia skażeniem dla ludności

Przygotowania do przeprowadzenia Parady Zwycięstwa w Moskwie idą zgodnie z planem, oznajmiło 2 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Obrony. Igor Konaszenkow (oficjalny przedstawiciel departamentu) oznajmił, że nie zmieniono daty czy formy wydarzenia.

W walce z koronawirusem Władimir Putin zamknął granice, wprowadził stan wyjątkowy i zakazał wychodzić z domów. Równocześnie nakazał wyprowadzić z koszar czołgi. Co miałyby robić pancerne zagony podczas epidemii? Rosjanie mają jeden cel - pragną znów wygrać czołgowy biathlon.

Jeśli ktoś myśli, że Nowy Rok zaczyna się o północy 1 stycznia, to się myli. Właściwie to w Mongolii świętuje się ten dzień 19 lutego.

Każdy Ormianin wie, że Noe wylądował właśnie na tej świętej ziemi i posadził tam pierwszą winorośl. Tak powstało tradycyjne winiarstwo w Armenii. W rzeczywistości, według wykopalisk, wino było tu produkowane już w XI-X w. p.n.e. Wino z Nairi (plemię mieszkające na Wyżynie Ormiańskiej) zostało nawet wspomniane przez Strabona i Herodota.

Mongołowie zazwyczaj starają się zawierać małżeństwa w dni Dashnyam i Baljinnyam zgodnie z lokalnym kalendarzem Zurkhay. Te dni, według buddyjskich kanonów Mongołów, są uważane za najbardziej pomyślne w roku dla małżeństwa.

Kultura kazachska jest odzwierciedleniem historii ludzi koczowniczych. Od tysięcy lat po kazachskich stepach chodzą koczownicze plemiona, które ukształtowały swój niepowtarzalny światopogląd, stworzyły własne zwyczaje i tradycje, współpracowały z sąsiednimi narodami i kulturami.

W tym dniu Mongolia świętuje Tsagaan-sar, w tłumaczeniu na polski - "Biały miesiąc", święto zbliżania się wiosny i koniec zimowania bydła. Uważany jest za święto otwartości i czystości myśli, nadziei i dobrych oczekiwań. Buddyści przygotowują się do tego w następujący sposób: ktoś nic nie je, pije tylko wodę, bierze udział w „nabożeństwach”, aby we

Prawie każdy choć raz słyszał o tym święcie. Ale jeśli zadać konkretne pytanie - czym jest Maslenitsa, odpowiedzi będą naprawdę różne. Dla jednych wiąże się to z zabawą i masowymi uroczystościami, dla innych jest to jeden z etapów przygotowań do Wielkiego Postu, a dla kogoś to w ogóle czas, kiedy możemy cieszyć się swoimi ulubionymi przysmakami.

Na cerkiew sił zbrojnych przeznaczono 3 miliardy rubli z budżetu Moskwy i obwodu moskiewskiego, chociaż miała ona być budowana wyłącznie dzięki darowiznom.

50 kilometrów od Jekaterynburga dorośli dostali ultimatum: puszczać dzieci do szkoły przez las lub wysłać je do internatu.