W Ukrainie wybuchł skandal przez czółenka na obcasach na wojskowej defiladzie
1 lipca Ministerstwo Obrony zapowiedziało na swoim profilu na Facebooku defiladę wojskową poświęconą trzydziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, w której wezmą udział kobiety w czółenkach na wysokich obcasach. Doprowadziło to do skandalu na wielką skalę i oskarżeń organizatorów parady o seksizm.
Czarnobyl 35 lat później: plan, jak zmienić katastrofę w wabik dla turystów
35 lat temu, 26 kwietnia 1986 r., w elektrowni atomowej „Włodzimierz Iljicz Lenin” niedaleko miasta Prypeć na terytorium ówczesnej ZSRR, a dzisiejszej Ukrainy, doszło do awarii jednego z reaktorów, a konsekwencje tego wydarzenia są uważane za największą katastrofę ekologiczną w historii energetyki jądrowej i pozostają wciąż badane przez naukowców.
KARABACH: SEN O POKOJU
Już zauważono, że rok 2020 stał się w pełni tego słowa znaczeniu dramatycznym dla ludzkości...
Represje i wezwanie do prokuratury: codzienność niezależnych mediów w regionach Białorusi
Dla wielu niezależnych dziennikarzy i redakcji w białoruskich regionach miniony rok był anomalny pod względem represji ze strony władz. Początek 2021 roku też nie jest optymistyczny.
Sportowy Sąd Arbitrażowy zakazał Władimirowi Putinowi udziału w Igrzyskach Olimpijskich
Sportowy Sąd Arbitrażowy w Lozannie zakazał prezydentowi Rosji, członkom rządu i parlamentu, oraz administracji prezydenta udziału w Mistrzostwach Świata i Igrzy-skach Olimpijskich do końca 2022 roku.
"A Bóg pokoju rychło zetrze szatana pod stopami waszymi": Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosła
Białoruski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wyklął Aleksandra Łukaszenkę za "popełnienie bezprawia, prześladowanie i zabijanie prawosławnych i innych pokojowo nastawionych chrześcijan w imię prawdy na Białorusi". Arcybiskup Świętosław Łohin ogłosił to podczas liturgii 22 listopada w soborze katedralnym św. Cyryla z Turowa w Toronto w Kanadzie.
Zwolennicy dwóch partii opuścili protest opozycji w Batumi
Protesty nie mają nic wspólnego z powrotem eksprezydenta Gruzji do ojczyzny – powiadomił lider partii „Lelo”
Armenia i Azerbejdżan ponownie oskarżyły się wzajemnie o naruszenia rozejmu
Armenia i Azerbejdżan oskarżają się nawzajem o naruszenia reżymu zawieszenia broni.
UKRAINA: Sąd nakazał Urzędowi Prokuratora Generalnego otwarcie sprawy przeciwko Bidenowi
Biuro prokuratora generalnego otworzy sprawę przeciwko byłemu wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi. Odpowiednia decyzja pojawiła się na stronie internetowej Jednolitego Krajowego Rejestru Decyzji Sądowych.
Nie ma zagrożenia dla Sarkofagu i przechowalni odpadów radioaktywnych w Czarnobylu
Ratownicy przekonują,że wskaźniki zanieczyszczenia substancjami radioaktywnymi wykazują brak zagrożenia skażeniem dla ludności
Ministerstwo Obrony oznajmia: nie ma decyzji o przeniesieniu parady z 9 maja w Moskwie
Przygotowania do przeprowadzenia Parady Zwycięstwa w Moskwie idą zgodnie z planem, oznajmiło 2 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Obrony. Igor Konaszenkow (oficjalny przedstawiciel departamentu) oznajmił, że nie zmieniono daty czy formy wydarzenia.
CZOŁGOWY BIATHLON. ROSJANOM WIRUS NIESTRASZNY
W walce z koronawirusem Władimir Putin zamknął granice, wprowadził stan wyjątkowy i zakazał wychodzić z domów. Równocześnie nakazał wyprowadzić z koszar czołgi. Co miałyby robić pancerne zagony podczas epidemii? Rosjanie mają jeden cel - pragną znów wygrać czołgowy biathlon.
Najważniejsze święto mongolskie
Jeśli ktoś myśli, że Nowy Rok zaczyna się o północy 1 stycznia, to się myli. Właściwie to w Mongolii świętuje się ten dzień 19 lutego.
Produkcja wina i koniaków w Armenii
Każdy Ormianin wie, że Noe wylądował właśnie na tej świętej ziemi i posadził tam pierwszą winorośl. Tak powstało tradycyjne winiarstwo w Armenii. W rzeczywistości, według wykopalisk, wino było tu produkowane już w XI-X w. p.n.e. Wino z Nairi (plemię mieszkające na Wyżynie Ormiańskiej) zostało nawet wspomniane przez Strabona i Herodota.
Cechy mongolskiego wesela i jego tradycje we współczesnych czasach
Mongołowie zazwyczaj starają się zawierać małżeństwa w dni Dashnyam i Baljinnyam zgodnie z lokalnym kalendarzem Zurkhay. Te dni, według buddyjskich kanonów Mongołów, są uważane za najbardziej pomyślne w roku dla małżeństwa.
Kultura kazahska
Kultura kazachska jest odzwierciedleniem historii ludzi koczowniczych. Od tysięcy lat po kazachskich stepach chodzą koczownicze plemiona, które ukształtowały swój niepowtarzalny światopogląd, stworzyły własne zwyczaje i tradycje, współpracowały z sąsiednimi narodami i kulturami.
Najważniejsze święto mongolskie
W tym dniu Mongolia świętuje Tsagaan-sar, w tłumaczeniu na polski - "Biały miesiąc", święto zbliżania się wiosny i koniec zimowania bydła. Uważany jest za święto otwartości i czystości myśli, nadziei i dobrych oczekiwań. Buddyści przygotowują się do tego w następujący sposób: ktoś nic nie je, pije tylko wodę, bierze udział w „nabożeństwach”, aby we
Historia święta. Dlaczego chrześcijanie obchodzą Maslenitse?
Prawie każdy choć raz słyszał o tym święcie. Ale jeśli zadać konkretne pytanie - czym jest Maslenitsa, odpowiedzi będą naprawdę różne. Dla jednych wiąże się to z zabawą i masowymi uroczystościami, dla innych jest to jeden z etapów przygotowań do Wielkiego Postu, a dla kogoś to w ogóle czas, kiedy możemy cieszyć się swoimi ulubionymi przysmakami.
Obwód moskiewski to prawosławna część kraju
Na cerkiew sił zbrojnych przeznaczono 3 miliardy rubli z budżetu Moskwy i obwodu moskiewskiego, chociaż miała ona być budowana wyłącznie dzięki darowiznom.
Myśliwi ciągle straszą wilkami
50 kilometrów od Jekaterynburga dorośli dostali ultimatum: puszczać dzieci do szkoły przez las lub wysłać je do internatu.

Strony